E diel, 7 Mars, 2021
11 C
Tirana

Turqia dërgon edhe një anije tjetër për shpim në Detin e Zi

Pas largimit të anijes “Oruc Reis” nga Mesdheu Lindor, Turqia do të dërgojë një anije tjetër shpimi në Detin e Zi.

Ky zhvillimi vjen disa javë pasi Ankaraja njoftoi zbulimin e saj më të madh të gazit natyror të gjendur në atë zonë.

Ministri i Energjisë Fatih Donmez deklaroi se anija tjetër e shpimit, puna përgatitore e të cilës është duke vazhduar, do të fillojë shpimet në Detin e Zi.

Përmes një postimi në Twitter, Donmez thotë se anija “Kanuni” do të mbështesë anijen e stërvitjes “Fatih”, e cila gjeti fushën e gazit natyror 320 miliardë metra kub rreth 100 milje detare në veri të bregdetit turk.

Nuk dihet ende nëse anija “Kanuni” do të punojë në të njëjtën pjesë me Fatih.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Drama e Sir Alex-it

Sir Alex Ferguson tha se kishte frikë se nuk do të ishte më kurrë në gjendje të fliste përsëri pasi pësoi një hemorragji në...

Itali/ Milani kërkon të rigjejë busullën

Një problem muskular e ka shtuar Ante Rebic-in në një listë të gjatë lëndimesh tek ekipi i Milanit të vendit të dytë përpara transfertës...

Spanjë/ Sot derbi i madh i Madridit, loja bëhet serioze

Atletico Madrid pret Real Madridin në një derbi të kryeqytetit spanjoll që do të lërë gjurmë në garën për titull. Atletico kryeson kampionatin dhe...

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...