E diel, 20 Qershor, 2021
29.5 C
Tirana

Fermerët e rrushit dalin në protestë: Qeveria e ka monopolizuar tregun, nuk kemi treg

Fermerët e rrushit ne Kavajë kanë pasur shumë prodhimtari këtë vjeshtë, por atyre u mungon tregu. Ata kanë dalë në protestë këtë të hënë (14 shtator), në hyrje të qytetit.

“Kjo qeveri për mua neuk ka bërë asgjë fare. Të gjithë janë pesimistë, nuk ka njeri optimist. Fshati jonë është mbajtur 30 vjet me bujqësi, tani jemi totalisht të braktisur.

Qeveria ka për detyrë që t’ua shesi rrushin këtyre fermerëve.  Duhet të krijojë kushtet që ky rrush të shitet. Nuk mund të shitet e etë blihet me faturë nga tregtari, sepse tregati duhet ta blejë me 0% TVSH, dhe duhet ta shesë me 20% TVSH. Duhet t’i japë edhe 6% fermerit mbi çmimin e tregut.”

Dhjetëra fermerë ankohen se në këtë situatë gjendja e tyre ekonomike është rënduar, ndaj kërkojnë zgjidhje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

NBA/ E ëma e yllit të Bruklinit shkëmben fjalë dashurie me markuesin e djalit

Një histori interesante është zhvilluar gjatë këtij play-off-i në NBA, në përballjet mes Brooklyn Nets dhe Milwaukee Bucks. Është PJ Tucker që i është...

Dita ndërkombëtare e emigrantëve, 20 qershori. OKB: 82 milionë kanë emigruar

Më 20 qershor është Dita Botërore e Refugjatëve. Sipas raportit të fundit të OKB-së, më shumë se 82 milionë njerëz janë zhvendosur, megjithë mbylljen...

Rama flet në France 24 për negociatat, vaksinat, turizmin dhe patronazhistët

“Shqipëria shpreson për hapjen zyrtare të negociatave të pranimit të vendit në Bashkimin Evropian, në fund të qershorit, negociata të cilat janë bllokuar prej...

Euro 2020/ Kombinacionet për çdo kombëtare, si kalojnë katër vendet e 3-ta

Cilat kombëtare janë kualifikuar deri tani, cilat mund t'u bashkohet atyre në raundin e 1/8-ave, rregullat në rast barazimi me pikë dhe çfarë i...

SHBA/ Kamionçina hyn mes turmës gjatë paradës LGBT, bilanc tragjik

Një i vdekur dhe dy të plagosur. Ky ka qenë bilanci i një ngjarjeje që ndodhi dje në mbrëmje në Florida të SHBA-ve, kur...