E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Turqi: Prokurorët kërkojnë burg për kundërshtarin e Erdogan

Prokurorët turk kanë kërkuar burg për kryebashkiakun e Stambollit, për shkak se ka fyer bordit zgjedhor. Akuza e prokurorëve kërkon një dënim 4-vjeçar kundër Ekrem Imamoglu një kundërshtar i Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Ekrem Imamoglu, nga Partia kryesore e opozitës Republikane e Popullit, u zgjodh kryetar i bashkisë së qytetit më të madh të Turqisë në qershor 2019 në një votim të ri-kandiduar pasi një zgjedhje e hershme u anulua për akuzat nga partia në pushtet e Erdogan për mashtrim.

Akuza e prokurorëve kërkon një dënim 4-vjeçar kundër Imamoglu për fyerjen e anëtarëve të Bordit të Lartë të Zgjedhjeve në një fjalim që mbajti pas anulimit të raundit të parë të zgjedhjeve në Mars 2019.

Ai u citua nga media turke të thoshte se anulimi ndikoi në pozitën ndërkombëtare të Turqisë dhe zyrtarët që morën vendimin ishin budallenj.

Sondazhet e fundit të opinionit sugjerojnë që popullariteti i Imamoglu ka kapërcyer Erdoganin, ndërsa presidenti lufton sfidat globale COVID-19 dhe sfidat ekonomike, përpara zgjedhjeve presidenciale të planifikuara për në 2023.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...