E martë, 7 Korrik, 2020
34 C
Tirana

Tubimi i Trump dhe çështja e pjesëmarrjes

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Përdoruesit e aplikacionit TikTok morën pjesërisht meritën se kishin rritur artificialisht pritshmëritë për nivelin e pjesëmarrjes në tubimin e Presidentit Trump në Tulsa të Oklahomës të shtunën, i cili rezultoi me një arenë të mbushur vetëm pjesërisht.

Përdoruesit e mediave sociale në disa platforma, thanë se ata ishin regjistruar për të marrë pjesë në tubim, por në fakt nuk kishin shkuar.

Gazeta “New York Times” raportoi se tifozët e muzikës koreane pop kishin inkurajuar njerëzit të bënin të njëjtën gjë.

Para ngjarjes, menaxheri i fushatës së zotit Trump, Brad Parscale tha se kishte pasur më shumë se një milion kërkesa për të marrë pjesë.

Por të shtunën mbrëma, arena BOK Center me 19,000 ndenjëse kishte shumë vende bosh dhe Presidenti Trump si dhe Zëvendës Presidenti Mike Pence u desh të anulonin fjalimet që do të mbanin për publikun në mjedisin jashtë arenës, i cili pritej të ishte “i tejmbushur”.

Fushata Trump tha se hyrja në arenë ishte planifikuar të bëhej e lirë dhe jo me bileta.

“Të majtët gjithmonë mashtrojnë veten duke menduar se janë të zgjuar. Të regjistrohesh për një tubim thjesht nënkupton se ke konfirmuar pjesëmarrjen duke dhënë numrin e celularit”, tha zëdhënësi i fushatës Trump, Tim Murtaugh në një deklaratë.

Lexo edhe :   Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

“Por ne i falënderojmë ata për informacionin e tyre të kontaktit.”

Menaxheri i fushatës Brad Parscale tha se stafi i tij i veçon numrat e rremë dhe pikërisht kështu kishin vepruar me dhjetra mijëra numra celularësh, për të llogaritur pjesëmarrjen aktuale.

Një zëdhënës i Departamentit të Zjarrfikëseve në Tulsa i tha agjencisë së lajmeve Reuters se numri i njerëzve arrinte afërsisht në 6,200.

Sipas disa njoftimeve, kishte qenë një video në TikTok e postuar nga Mary Jo Laupp, me hashtagun #TikTokGrandma, që kishte luajtur rol në regjistrimet falso. Videoja tani ka marrë më shumë se 700,000 pëlqime.

Lexo edhe :   Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Këshilltarët e fushatës së zotit Trump e shihnin tubimin, i pari për zgjedhjet e nëntorit, si një mënyrë për të rigjallëruar bazën e tij. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kanye West do kandidojë për president, lëvizja e radhës vjen nga bashkëshortja e tij (FOTO)

Dy ditë më parë, reperi i njohur Kanye West ka deklaruar kandidaturën e tij për t’u bërë presidenti i ardhshëm i SHBA, duke u...

Vazhdojnë të zhvlerësohen paundi dhe dollari, euro nuk luhatet

Monedha europiane vazhdon të ruaj të njëjtat vlera sikurse një ditë më parë, pasi blihet edhe sot me 123.8 lekë dhe shitet me 124.3...

S’do ta besoni/ Biznesmeni indian vendos maskë floriri për tu mbrojtur nga virusi

Frika nga pandemia ka detyruar njerëzit të marrin masa nga më të ndryshmet, po kaq edhe të çuditshmet. Një biznesmen indian, nuk e ka...

Reperi i njohur Gjiko dënohet nga gjykata

Reperi i njohur shqiptar Gjiko, është gjobitur me 400 euro. Reperi, emri i të cilit është Asdren Gjikolli, mësohet se është dënuar, pasi ndaj...

Theu rregullat e izolimit, infermierja gjobitet me një mijë euro

Një infermiere e cila ka thyer rregullat e karantinës në Kosovë, është gjobitur nga autoritetet përkatëse. Infermierja ka thyer rregullat e IKSHPK-së, pasi ka...