E mërkurë, 30 Shtator, 2020
15 C
Tirana

Tubimi i Trump dhe çështja e pjesëmarrjes

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Përdoruesit e aplikacionit TikTok morën pjesërisht meritën se kishin rritur artificialisht pritshmëritë për nivelin e pjesëmarrjes në tubimin e Presidentit Trump në Tulsa të Oklahomës të shtunën, i cili rezultoi me një arenë të mbushur vetëm pjesërisht.

Përdoruesit e mediave sociale në disa platforma, thanë se ata ishin regjistruar për të marrë pjesë në tubim, por në fakt nuk kishin shkuar.

Gazeta “New York Times” raportoi se tifozët e muzikës koreane pop kishin inkurajuar njerëzit të bënin të njëjtën gjë.

Para ngjarjes, menaxheri i fushatës së zotit Trump, Brad Parscale tha se kishte pasur më shumë se një milion kërkesa për të marrë pjesë.

Por të shtunën mbrëma, arena BOK Center me 19,000 ndenjëse kishte shumë vende bosh dhe Presidenti Trump si dhe Zëvendës Presidenti Mike Pence u desh të anulonin fjalimet që do të mbanin për publikun në mjedisin jashtë arenës, i cili pritej të ishte “i tejmbushur”.

Fushata Trump tha se hyrja në arenë ishte planifikuar të bëhej e lirë dhe jo me bileta.

“Të majtët gjithmonë mashtrojnë veten duke menduar se janë të zgjuar. Të regjistrohesh për një tubim thjesht nënkupton se ke konfirmuar pjesëmarrjen duke dhënë numrin e celularit”, tha zëdhënësi i fushatës Trump, Tim Murtaugh në një deklaratë.

Lexo edhe :   Debati i parë Trump - Biden

“Por ne i falënderojmë ata për informacionin e tyre të kontaktit.”

Menaxheri i fushatës Brad Parscale tha se stafi i tij i veçon numrat e rremë dhe pikërisht kështu kishin vepruar me dhjetra mijëra numra celularësh, për të llogaritur pjesëmarrjen aktuale.

Një zëdhënës i Departamentit të Zjarrfikëseve në Tulsa i tha agjencisë së lajmeve Reuters se numri i njerëzve arrinte afërsisht në 6,200.

Sipas disa njoftimeve, kishte qenë një video në TikTok e postuar nga Mary Jo Laupp, me hashtagun #TikTokGrandma, që kishte luajtur rol në regjistrimet falso. Videoja tani ka marrë më shumë se 700,000 pëlqime.

Lexo edhe :   Debati i parë Trump - Biden

Këshilltarët e fushatës së zotit Trump e shihnin tubimin, i pari për zgjedhjet e nëntorit, si një mënyrë për të rigjallëruar bazën e tij. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...