E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

Trump ndryshon plan: Grupi i punës për COVID-19 nuk do të shpërndahet

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Presidenti i SHBA Donald Trump e ndryshoi planin për shpërndarjen e grupit të punës për koronavirusin.

Ai njoftoi të mërkurën se do ta mbajë grupin e punës për një kohë të pacaktuar, por me detyrën që të përqendrohet tek ruajtja e sigurisë për amerikanët dhe rihapja e ekonomisë së vendit.

Shtëpia e Bardhë kishte planifikuar ta mbyllte brenda këtij muaji grupin e punës ndërsa shifra e rasteve të reja të konfirmuara në Shtetet e Bashkuara vazhdon të rritet me më shumë se 20,000 në ditë kurse numri i të vdekurve qëndron mes 1,000 dhe 2,000.

Nënpresidenti Mike Pence tha se administrata po shqyrtonte fundin e majit ose fillimin e qershorit si afat për ta zhvendosur menaxhimin e koronavirusit përsëri tek agjencitë federale në vend të grupit të punës. Ai e quajti këtë hap “pasqyrim të përparimit të jashtëzakonshëm që kemi bërë si vend”.

“Siç kam thënë edhe më parë, ndërsa vazhdojmë të praktikojmë distancimin fizik dhe shtetet bëjnë plane për rihapjen e sigurtë dhe të përgjegjshme, unë besoj realisht – dhe prirjet e mbështesin këtë – se ne mund të kalojmë në një fazë krejt të ndryshme,” tha të martën nënpresidenti.

Ronald Klain, një kritik i shpeshtë i Presidentit Trump, i cili kryesoi punën për t’iu përgjigjur shpërthimit të ebolës në Afrikën Perëndimore në vitin 2014 nën ish-presidentin Barack Obama, u shpreh me forcë kundër planeve të administratës.

“Unë u tërhoqa si koordinator i përgjigjes ndaj ebolës në Shtëpinë e Bardhë vetëm kur numri i prekurve zbriti në 5 raste në javë. Po, 5 raste në javë,” shkruante ai në Twitter.

MOS E SHPËRNDANI GRUPIN E PUNËS

Edhe Ali Mokdad, profesor në Institutin e Statistikave dhe Vlerësimeve për Shëndetin të Universitetin e Uashingtonit, tha se nëse do të ishte përgjegjës, ai do të zhvendoste fokusin e grupit të punës në vend që ta shpërndante atë.

Lexo edhe :   E frikshme/ Merkel paralajmëron për një valë të tretë të koronavirusit
Lexo edhe :   Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

“Unë nuk do ta shpërndaja, por do të krijoja një grup pune për shërimin nga COVID-19,” tha prof Mokdad.

Instituti lëshoi një parashikim të ri të hënën duke parashikuar 135,000 vdekje nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara deri në fillim të gushtit. Sipas këtij parashikimi, shifrat marrin parasysh lehtësimin e masave të qëndrimit në shtëpi dhe të distancimit fizik që po ndodhin në rreth 30 shtete amerikane.

Shtetet e Bashkuara aktualisht kanë 1.2 milion infeksione të konfirmuara me koronavirus dhe më shumë se 71,000 vdekje.

ENDE PA KURË

Ende nuk ekziston një kurë për koronavirusin, por Administrata amerikane e Ushqimit dhe Barnave ka autorizuar për përdorim urgjent një ilaç të përdorur tek pacientët me ebola për të trajtuar ata që janë shtruar në spital me COVID-19.

Prodhuesi i ilaçit Remdesivir, kompania Gilead Sciences, njoftoi të martën se është në bisedime me kompanitë farmaceutike në lidhje me prodhimin e ilaçit për njerëzit në Evropë, Azi dhe botën në zhvillim. Kompania tha se qëllimi i saj është “ta bëjë Remdesivirin të përballueshëm për qeveritë dhe pacientët në të gjithë botën”.

Një test në SHBA tregon se ky ilaç e shpejton me rreth 30 përqind kohën e shërimit tek pacientët me koronavirus. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...