E premte, 3 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Trump kërcënon me pezullim të punës së Kongresit

Më të lexuarat

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

Dyshohet se nënë e bijë janë vetëflijuar, zbardhet identiteti i viktimave

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Tiranë, ku nënë e bijë janë gjetur të vdekura brenda banesës së tyre. Burime për...

Hungaria s’e përfill rekomandimin e BE-së për kufijtë

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha se nuk do të zbatojë rekomandimin e Bashkimit Evropian për të hequr kufizimet e udhëtimit për më shumë...

Të shtëna me armë në Durrës, dalin detajet e para

Qyteti bredetar i Durrësit është tronditur nga të shtënat me armë zjarri. Burimet paraprake, ende jo zyrtare, bëjnë me dije se të shtënat me armë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Betimi i Fatmir Haklajt për të ekzekutuar Azem Hajdarin, reagon Zylfie Haklaj

Zylfie Haklaj ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan në media për zbulimin e një dokumenti të SHIK. Sipas këtij dokumenti, vëllai i saj Fatmir...

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar me pezullim të punës së Kongresit, pasi është zemëruar që ligjvënësit janë duke punuar me ritëm të ngadalshëm për të miratuar kandidatët e tij në pozita të larta, duke përfshirë të nominuarin e tij për një agjenci federale që mbikëqyr mediat e financuara nga taksapaguesit amerikanë, ku përfshihen Radio Evropa e Lirë dhe Zëri i Amerikës.

Ky kërcënim gjatë një konference për media ka ardhur pas akuzave të Shtëpisë së Bardhë se Zëri i Amerikës ka shpërndarë propagandë kineze gjatë pandemisë me koronavirus.

“Senati duhet të përmbushë detyrimet që ka dhe të votojë të nominuarit e mi, apo duhet të pezullohet zyrtarisht, ashtu që unë të bëj emërimet”, ka thënë ai.

Trump i është referuar një mekanizmi në kushtetutë që lejon presidentin të pezullojë punën e Kongresit për t’i lejuar atij të bëjë emërimet drejtpërdrejt dhe jo me shumicë të votave nga Senati, që aktualisht kontrollohet nga republikanët.

Lideri i shumicës në Senat, Mitch McConnell ka lëshuar një deklaratë duke thënë se ndonëse ai është zotuar për gjetjen e një rruge për të konfirmuar të nominuarit në një kohë kritike të luftimit të koronavirusit “sipas rregullave të Senatit duhet miratim” edhe nga lideri i pakicës në Senat, Chuck Schumer.

Deri më tani asnjë president amerikan nuk ka shfrytëzuar këtë mundësi të kushtetutës.

Më 2014, Gjykata Supreme ka marrë vendim që një veprim i tillë nuk mund të merret përveç nëse Senati është në pushim apo i pamundësohet puna.

Trump ka specifikuar shtyrjen në Senat për konfirmimin e regjisorit të filmave dhe dokumentarëve, Michael Pack në pozitën e udhëheqësit të Agjencisë amerikane për Media Globale, që mbikëqyr mediat e paguara nga taksapaguesit amerikanë.

“Ai është bllokuar në Komitet për dy vjet, duke na parandaluar nga menaxhimi i Zërit të Amerikës. Shumë e rëndësishme” ka thënë Trump, duke shtuar se ajo çfarë ka dëgjuar “se po transmetohet në Zërin e Amerikës është e neveritshme”.

Udhëheqësja e Zërit të Amerikës, Amanda Bennett ka hedhur poshtë kritikat e Shtëpisë së Bardhë një javë më parë, duke thënë se mediat e pavarura dhe të financuara nga publiku janë të lira që të tregojnë të gjitha anët e një çështjeje “dhe kanë mandat për ta bërë këtë gjë me ligj”.

Mediave ndërkombëtare amerikane u ndalohet me ligj që të shënjestrojnë në programin e tyre audiencën amerikane. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vetëflijimi/Vajza kishte 15 muaj e vd*kur, trupi ishte mumifikuar prej vajit të ullirit e uthullës

Ekspertiza paraprake e mjekësisë ligjore për trupin e pajetë të 30-vjeçares Anisa Josifi, ka zbuluar se ajo ka ndërruar jetë 15 muaj më parë....

Pandemia/ Ministria del me njoftim zyrtar: 3 viktima dhe 90 të infektuar

Kurba e të infektuarve është në rritje, po kështu edhe i personave që kanë ndërruar jetë. Tre pacientë nuk ia kanë dalë dot mbanë...

Rekord të infektuarish brenda 24 orëve në vend

Sërish një numër rekord të infektuarish në vendin tonë, si pasojë e COVID-19. Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, u bë me...

Kombinat/ Kunati i Zhaneta Josifit: Për vajzën më thanë që s’e ka mbushur afatin për të dalë

Lidhur me vetëflijimin e një familje në Kombinat, kunati i viktimës ka përcjellë të dhëna shokuese. Kunati i Zhaneta Josifit, 56-vjeç, e cila u...

U vetëflijuan se besonin te ringjallja, zbulohet shkaku i vdekjes së nënë e bijë

Tashmë është zbardhur shkaku i vdekjes së Zhaneta e Anisa Josifit, nënë e bijë në Kombinat. Duke iu referuar burimeve nga grupi hetimor, shkaku...