Aktualitet

Trefishohet numri i të prekurve nga virusi në kroçierë, nacionalitetet e tyre


               Publikuar në : 10:46 - 07/02/20 Gentjan Progni

Prej ditësh u njoftua se Japonia ka futur në karantinë dy anije kroçierë, pas dyshimeve dhe simptomave të shfaqura nga disa prej pasagjerëve. CNN raporton sot se të paktën edhe 41 persona të tjerë kanë rezultuar të prekur nga virusi kinez në kroçierën e bllokuar në portin e Yokohamës në Japoni. Tashmë, numri i  personave të prekur në anije ka arritur 61 persona.

Nacionalitetet e të 61 prekurve që janë në anije janë si më poshtë:

Argjentina (1), Australia (7), Kanadaja (7), Hong Kong (3), Japonia (28), Zelanda e Re (1), Filipine (1), Tajvan (1), Angli (1), SHBA (11).

Anija do të vijojë të jetë në karantinë deri në 19 shkurt, nëse nuk ka zhvillime të tjera. Në anije janë rreth 3700 persona.

“Të gjithë pasagjerët do të jepet akses i nterneti dhe paketa televizive nëpër dhoma. Për të kaluar kohën atyre do t’u rekomandohen paketa lojërash deri sa të arrijë dita e fundit e karantinës”, thuhet në deklaratën e përfaqësuesve të kroçierës.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT