E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

“Treblova”/ Vetëdorëzohet ish-polici i akuzuar për trafik droge

Vetdorëzohet në polici 38-vjeçari Renaldo Avdulaj, i shpallur në kërkim nga Prokuroria e Krimeve të Rënda si i implikuar në trafikun e drogës me grupin kriminal të Taulant Haxhiraj. Ish-oficeri i Policisë Vlorë Avdulaj ishte pjesë e grupit kriminal që u godit në vitin 2016, ku u kapën 7 mijë rrënjë kanabis.

Avdulaj rezulton si një ndër 40 personat e përfshirë në këtë trafik droge, ndërsa kujtojmë se në atë kohë dosja “Treblova” hapi debate për sasinë e sekuestrua të kanabisit, ku u asgjësuan 18 parcela në fshatrat Vezhdanisht dhe Treblovë.

Në këtë dosje janë të pandehur dhe tre të akuzuar të tjerë mes tyre edhe për efektivin e Policisë, Renaldo Avdylaj, për të cilin gjykata në hetimet paraprake ktheu hetimet prokurorisë pasi kërkoi që të sqarohej pozita e tyre. Ndaj Avdylit dhe dy të tjerëve po vijojnë hetimet nga Krimet e Rënda pasi ata shikohen si bashkëpunëtorë në grup.

Po ashtu, Prokuroria ka dyshime se grupi “Treblova” ka lidhje me Habilajt. Gjykata dha vendimin në prill të 2018-ës, ku dënoi me 9 vite burg Taulant Haxhirajn dhe 8 vite burg Shkëlqim Kociaj si dhe 8 vite Marjus Bajramin dhe 4 vite për Xhivalin Bacon.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...