E premte, 23 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Trazira në Afrikën e Jugut pas dënimit të ish-Presidentit, dhjetra të vdekur

Afrika e Jugut është përfshirë në një kaos të vërtetë pas arrestimit dhe dënimit të ish-Presidentit Jacob Zuma, teksa mijëra qytetarë kanë dalë në rrugë duke protestuar, por ka edhe ka ata të cilët kanë plaçitur dhe janë konfrontuar me punonjësit e policisë.

Deri më tani, raportohet për 72 viktima si pasojë e këtyre trazirave. Mendohet se kjo situatë e rëndë, është shkaktuar nga mbështetësit e ish-Presidentit Zuma.

Ndërkohë, media prestigjoze britanike, BBC filmoi momentin kur një grua hodhi foshnjën e saj nga një ndërtesë në qytetin Durban, që po digjej pasi dyqanet në katin e parë ishin plaçkitur. Një grup personash u ndodhën poshtë pallatit, për të kapur dhe shpëtuar foshnjën.

Policia e Afrikës së Jugut tha në një deklaratë se kishte identifikuar 12 persona të dyshuar për provokimin e trazirave dhe se një total prej 1,234 njerëz ishin arrestuar.

Ish-Presidenti i Afrikës së Jugut, Jacob Zuma është dënuar me 15 muaj burg nga gjykata më e lartë e vendit.Dënimi vjen pasi Gjykata Kushtetuese e shpalli atë fajtor për kundërshtimin e urdhrit të saj për t’u paraqitur në një hetim për korrupsionin ndërsa ishte president.

Ai po shpreson të heqë ose ulë dënimin nga gjykata kushtetuese e vendit. Sidoqoftë, ekspertët ligjorë thonë se shanset e tij për sukses janë të pakta.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...