E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Tragjike/Zjarr në një spital Covid në Rumani, 9 viktima

Nëntë persona kanë vdekur të premten, kur një zjarr shpërtheu në një njësi të kujdesit intensiv në një spital rumun që trajtonte pacientët me COVID-19. Zjarrfikësit kanë shuar zjarrin në spitalin që ndodhet në qytetin Constanta, duke sjellë ekipe shtesë nga qarqet aty pranë.

Pamjet treguan pacientë që hidheshin nga dritaret, dhe zjarrfikës që transportonin njerëz.

Ministri i Përkohshëm i Shëndetësisë, Cseke Attila, tha se 113 pacientë ishin në spital në kohën kur shpërthyen flakët e zjarrit, përfshirë 10 në njësinë e kujdesit intensiv.

Ekipet e reagimit të urgjencës kanë instaluar një njësi lëvizëse pranë spitalit, dhe 50 pacientë deri më tani janë evakuuar dhe transferuar në spitale të tjera.

Kishte më shumë se 12.100 pacientë me COVID-19, përfshirë 315 fëmijë, duke u trajtuar në spitalet rumune që nga e enjtja, përfshirë 1.364 në njësitë e kujdesit intensiv.

Edhe para pandemisë, sistemi i kujdesit shëndetësor të Rumanisë ishte nën presion, i nxitur nga korrupsioni, joefikasiteti dhe menaxhimi i politizuar. Vendi ka një nga infrastrukturat e kujdesit shëndetësor më pak të zhvilluar të BE -së.

Shteti ka ndërtuar një spital në tre dekadat e fundit, shpenzon më së paku për kujdesin shëndetësor në BE, dhe dhjetëra mijëra mjekë dhe infermierë kanë emigruar.

Burimi i lajmit: REUTERS. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Bill Clinton shtrohet me urgjencë në spital

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...