E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Tiparet fizike të nënave që mund të lindin fëmijë me autizëm

Shkencëtarët nga Universiteti Northwestern, në SHBA, kanë zbuluar një lidhje mes obezitetit tek nënat e reja dhe autizmit tek fëmijët.

Rezultatet shokuese, të prezantuara ditën e djeshme gjatë takimit vjetor të Shoqatës Endokrine, në Çikago, janë të fundit në bumin e të dhënave që sugjerojnë se shtimi i rasteve të fëmijëve me autizëm lidhet me numrin gjithmonë e në rritje të njerëzve obezë, dhe mund të ketë lidhje me inflamacionin. Ekspertët sugjerojnë se duhet vënë fokusi më shumë tek obeziteti si një shqetësim shëndetësor kronik, që nuk rrit rrezikun vetëm për vdekje të parakohshme nga kompkacionet e zemrës.

“Fëmijët e lindur nga nëna me një bel më të madh se 80 centimetra para shtatzënisë janë 65% më të rrezikuara që të lindin me autizëm se ata të lindur nga nëna me një bel më të hollë”, thotë drejtuesi i studimit, dr. Geum Joon Cho, nga Universiteti Northwestern në Çikago.

Mendohet se ka një sërë faktorësh që shkaktojnë autizëm, si të trashëguar ashtu edhe mjedisorë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...