E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

‘Ti jeton në luks, shqiptarët s’kanë çfarë hanë’/ Abilekaj përplaset me Beqajn

Në ditën e gjashtë e protestës së sotme për vrasjen e Klodian Rashës, nuk u raportua për asnjë incident dhe ka vijuar në heshtje për rreth dy orë e gjysmë.

Deputeti i PS, Ilir Beqaj tha se protestat në Shkodër u nxitën nga kryetarja e Bashkisë, Voltana Ademi. Ndërkohë, analisti Agron  Gjekmarkaj tha se duhen prova dhe jo të bazohen në thirrjet e saj para 1 viti.

Nga ana tjetër deputeti i PS-së, Alket Hyseni tha se këta të rinj që dalin në protestë janë rrugeçër dhe policia bën mirë që i shoqëron.

Debati në ”Open”

Gjekmarkaj: Ka thënë para një viti që do përdor molotov, argument është ky. Beqaj po e gjykon nga biografia. Çfarë provash keni ju për Voltana Ademin. Këto janë si termat që u përdornin për Azem Hajdarin që thoshin ishte rrugaç.

Hyseni: Rrugaçi nuk ka ngjyrë, as krimineli.

Gjekmarkaj: Kjo qeveri ka prishur garën e kushteve dhe mundësive në Shqipëri. Fëmijët nuk kanë mundësi të hyjnë në garë.

Hyseni: Mos bëj populizëm me fëmijët. Ata janë rrugeçër dhe policia bën mirë që i shoqëron ata. Nuk ka asnjë rast arrestimi të të miturve. Janë shoqëruar, janë pyetur dhe janë çuar te familja.

Vasili: Cilat janë provat që keni?

Beqaj: Po e përsëris, frymëzimi është politik, organizimi është politik. Në krye të protestës janë drejtues politikë. Përdorin dhe fëmijët që shprhin zemërimin. Dua t’ju bëj një ilustrim. Për fat të mirë në Shkodër nuk u prek pema e vitit të ri. Pse digjet pema e vitit të ri në çdo qytet dhe nuk digjet në Shkodër.

Beqaj: Policia e Shtetit ka qenë në akuzë për shumë gjëra këto ditë. Njëherë që ka qenë shumë e dhunshme, njëherë që s’ka vepruar. Siç e kam thënë ndihem më i çliruar që janë djegur orenditë e selisë së PS se sa të kisha një fëmijë të lënduar.

Abilekaj: Beqaj jeton në luks, poston në Instagram karkaleca dhe haviar, ndërkohë që njerëzit vuajnë për bukë.

Abilekaj: E dini pse dalin këta adoleshentat, se ata të pasurit kanë lekë, prindërit u kanë nga një biznes, nuk ndihen të përjashtuar nga shoqëria, as nuk gjykohen.

Hyseni: Ata fëmijë atje janë nxjerrë para se e dinë që s’kanë përgjegjësi ligjore. Këta kështu bënin dhe në Lazarat, nxirrnin gratë dhe fëmijët para kur vinte policia. Ne kemi zgjedhur të mos merremi, do ia lëmë institucioneve. Do shikoni mesazhe politike për organizimin e fëmijëve. Kontakte me elementë kriminalë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vetë e bëri vaksinën, Rama ua pret shkurt deputetëve

Kryeministri Rama deklaroi në konferencën me gazetarët se asnjë ministër, deputet dhe drejtor që nuk është mbi 75 vjeç, nuk do të jetë i...

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...