E hënë, 17 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

Thyhet rekordi i temperaturave në Antarktidë, termometri kap vlera të frikshme

Është thyer rekordi i temperaturave në Antarktidë.

Temperaturat kanë kapur vlera të frikshme.

Më datën 6 shkurt temperaturat kanë shënuar 18.3 gradë Celsius në bazën ushtarake Esperanza, që ndodhet në majën veriore të gadishullit të kontinentit.

Vlera e temperaturës në fjalë ka thyer rekordet e temperaturës së mëparshme të regjistruar në 17.5 gradë Celsius.

Agjencia meteorologjike e Argjentinës ka zbuluar se kjo është vlera më e lartë e temperaturave e arritur në Antarktidë që nga viti 1961.

Për pasojë akullnajat janë zhvendosur dhe sasia e ujit është rritur ndjeshëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...