E mërkurë, 19 Janar, 2022
1.5 C
Tirana

Etiketa

antarktide

Në Antarktidë është zbuluar një koloni me 60 milionë peshq

Një koloni mbarështuese prej 60 milionë peshqish është zbuluar në detin Weddell të mbuluar me akull të Antarktidës - një ekosistem unik dhe i...

Video/ Shkëputet masa gjigande e akullit në Antarktidë

Një ajsberg i madh që i afrohet madhësisë së Londrës së Madhe është shkëputur nga Antarktida, afër stacionit kërkimor Halley të Britanisë. Instrumentet sipërfaqësore në...

Tkurrje e shtresave akullnajore në Antarktidë

Shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara thonë se kanë arritur të analizojnë si kurrë më parë shtresat akullnajore të Antarktidës falë të dhënave të mbledhura...

Thyhet rekordi i temperaturave në Antarktidë, termometri kap vlera të frikshme

Është thyer rekordi i temperaturave në Antarktidë. Temperaturat kanë kapur vlera të frikshme. Më datën 6 shkurt temperaturat kanë shënuar 18.3 gradë Celsius në bazën ushtarake...

Ndryshimet klimatike? Një ajsberg gjigant shkëputet nga Antarktida

Agjencia Australiane e Antarktidës (AAD), deklaron se një ajsberg në madhësinë e qytetit të Sidney është ndarë nga Antarktida Lindore. Sipas kësaj agjencie, faktor për...

Të fundit

Ukraina: Rusia ka ngritur forcat pranë kufirit, gati të na pushtojë!

Ukraina ka paralajmëruar se Rusia "pothuajse ka përfunduar" ndërtimin e saj të forcave që mund të përdoren për një ofensivë kundër vendit, duke shtuar...

Kina thyen rekordin në prodhimin e qymyrit

Kina prodhoi më shumë qymyr se kurrë vitin e kaluar, ndërsa termocentralet e saj luftuan për të përmbushur kërkesën për energji elektrike, duke minuar...

E rrallë/Dëbora mbulon shkretëtirën e Saharasë

Bora është vendosur në rërën e shkretëtirës së Saharasë, pasi temperaturat ranë nën zero. Fotografi Karim Bouchetata ka kapur dje imazhe mahnitëse të borës dhe...

“Përplasja me Rusinë”, Blinken mbërrin në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, mbërriti në Ukrainë të mërkurën mes frikës në rritje se një pushtim rus ndaj Ukrainës mund të jetë...

Te Gjergji në Lezhë ishte ambasadori austriak…

Nga: Frano Kulli Dje, në përkujtimin e 554- vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ishte edhe ambasadori i Republikës së Austrisë, Dr....