E shtunë, 28 Nëntor, 2020
15 C
Tirana

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

E bujshme nga Argjentina, Maradona ka firmosur të mos varroset

Diego Armando Maradona u nda nga jeta ditën e djeshme, krejt papritur, duke tronditur botën e sportit dhe jo vetëm. Megjithatë, legjenda argjentinase nuk mund...

Përdori qentë për krizën ushqimore, ja disa nga çmenduritë e Kim Jong Un

Diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un, është një nga udhëheqësit më të çuditshëm në botë. Askush as nuk e di moshën e...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën.

Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje.

Teksa foli për raportet e Kosovës me ndërkombëtarët, Thaçi veçoi SHBA-të, duke thënë se kanë rol të pazëvendësueshëm dhe se kurrë nuk do ta cenonin shtetin e Kosovës.

“BE ka bërë një punë të shkëlqyer në Kosovë, edhe pse është padrejtësi mos liberalizimi i vizave. Roli i SHBA për Kosovën është i pazëvendësueshëm, është historik dhe kështu do të vazhdojë. Ka qenë një mbështetje unike. Synimi i raportit të Dik Martin ka qenë cënimi i pavarësisë së Kosovës dhe jam i bindur edhe rishikimi i historisë. Perëndimi ka rënë në lajthitje nga raporti i Dik Martin, që ka qenë orkestrim i Serbisë dhe Rusisë, sepse akuzat ndaj këtij raporti janë më të pakta drejt luftës dhe më shumë drejt SHBA dhe Shqipërisë.

Unë kam negociuar mbi 8 vite me BE dhe e ardhmja e Kosovës është padyshim në Evropë. Por, BE duhet të marrë vendim për liberalizimin e vizave. Ndërsa SHBA nuk e cenojnë shtetin e Kosovës kurrë. Pa SHBA nuk do të ndodhte edhe njohja nga Izraeli. Kam negociuar për 12 vite, por ishte e pamundur. Kjo ndodhi drejtpërdrejt me involvimin e Presidentit Trump. Pika për njohje reciproke në marrëveshjen e Shtëpisë së Bardhë nuk është hequr nga SHBA, por ka qenë paaftësi e negociatorëve”, tha Thaçi në ‘Real Story’.

Lexo edhe :   BE do të marrë dy miliardë doza të vaksinës, një pjesë edhe për Ballkanin
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...