E premte, 22 Tetor, 2021
21.5 C
Tirana

Tërmetet/ Përllogaritet dëmi, Sotiraq Filo: Si do të veprohet me shtëpitë e shkatërruara

Kryetari i Bashkisë së Korçës, Sotiraq Filo ka folur për dëmet e shkaktuara nga tërmetet në zonat e këtij qyteti gjatë këtyre ditëve.

Filo deklaroi grupet e ekspertëve kanë filluar punën që para 3 ditëve, ndërsa konfirmoi se do të ndërtohen nga e para 60 shtëpi të shkatërruara dhe do të rikonstruktohen 90 të tjera.

Sipas tij, dëmi i përllogaritur nga komisioni i ekspertëve varion nga 200 deri në 250 milion lekë.

“Grupet e ekspertëve kanë filluar prej 2-3 ditësh vlerësimin e dëmeve të shkaktuara për Bashkinë e Korçës. Ka patur një përllogaritje fillestare të faturës të rikonstruksionit të shtëpive,kemi bërë një vlerësim paraprak dhe kemi llogaritur një vlerë të ndërtimit të rreth 60 shtëpive, të cilat duhen ndërtuar nga e para dhe 90 banesa të cilave u duhet një rikonstruksion, që varion nga rikontruksioni më i plotë deri tek rikonstruksioni më i pjesshëm. Vlera paraprake e përllogaritur nga komisioni i ekspertëve varion nga 200 deri në 250 milion lekë të reja për dëmet e shkaktuara në Bashkinë e Korçës ku përfshihet kryesisht fshati i Floqit por edhe fshatra të tjerë të Bashkisë Korçë”, tha Filo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Squid Game” tregon shumë për epokën në të cilën po jetojmë

Nga: Pierre Haski Serialet televizive tashmë janë shndërruar në“objekte” gjeopolitike, pasi ata na tregojnë gjëra mbi botën, por edhe sepse janë një përbërës i fuqisë së...

Semi Jaupaj flet për ndarjen me Bojkenin

Semi Jaupaj ka pohuar në “Big Brother Vip” , se nuk ekziston mundësia që të rilidhet me Bojkenin. Ish-çifti nisën një romancë në vitin 2011,...

Elita Rudi bëhet pjesë e “Për’puthen”, ja pozicioni që i është besuar

Autorja e emisionit “Për’puthen”, Olsa Muhameti, ka zbuluar opinionisten e “Për'puthen Prime”, mbrëmjen e të shtunës. Bëhet fjalë për moderatoren Elita Rudi. “Një kosovare më...

30-vjeçari hidhet nga kati i 19-të, tentoi tu shpëtonte flakëve (VIDEO)

Një 30-vjeçar kapet në një parvaz ballkoni në një përpjekje të dëshpëruar për të shpëtuar jetën e tij, ndërsa zjarri përfshiu një banesë në...

Koreja e Jugut dështon në lëshimin e satelitit në hapësirë

Koreja e Jugut dështoi të vendoste një satelit në orbitë të enjten, pas lëshimit të parë të raketës së saj me tre faza ‘Nuri’...