E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Tërmet në Greqi, lëkundjet ndihen edhe në Athinë

Një tërmet me magnitudë 4.8 goditi Greqinë pasditen e kësaj të enjteje. Sipas Institutit Gjeodinamik të vendit fqinj, lëkundjet sizmike u regjistruan rreth orës 18:06 në qytetin e Aigio, shkruan Zougla.

Tërmeti, me një thellësi prej 51 km, e kishte epiqendrën 13 km në veriperëndim të Kalavritës, ndërsa lëkundjet janë ndjerë edhe në Athinë.

Sipas ekspertëve, zona në të cilën ra tërmeti ka aktivitet tektonik, por jo të përmasave të mëdha, megjithatë autoritetet janë në gatishmëri, nëse do të ketë paslëkundje.

Fatmirësht, deri më tani nuk raportohen për të lënduar në njerëz, apo për dëme materiale.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...