E enjte, 21 Janar, 2021
12 C
Tirana

Tension në Kuvend/ Alimadhi debat me kolegët, Ruçi i tërheq vëmendjen

Kuvendi pritet të vendosë sot për ndryshimet kushtetuese, listat dhe koalicionet.

Ndërkohë në sallë, seanca plenare është shoqëruar me tensione.

Deputeti Adriatik Alimadhi ka debatuar me kolegët, ndërsa Gramoz Ruçi i tërhoqi vëmendjen disa herë dhe i kërkoi që të pushojë.

Kujtojmë se pak më herët, gjatë fjalës së tij në foltore, Alimadhi theksoi se disa deputetë opozitarë kanë votuar në emër të kolegëve për ndryshimet kushtetuese:

“Në mbledhjen e përbashkët të Këshillit Legjislativ, kam kërkuar që të shikohen firmat e deputetëve për ndryshimet kushtetuese. Këtë shqetësim juridik, por të rëndësishëm e kam ngritur në mbledhjen e përbashkët.

Do kërkoja që një nga listat ku kanë firmosur deputetët, të na vihej në dispozicion. Shqetësimi është shkelje ligjore.

S’mund të mendoj se një deputet ka firmosur për disa apo në emër të disa deputetëve të tjerë.

Kjo më duket shkelje procedurale. E shoh të pamundur mënyrën se si operohet kur kushtetuta ka një gjithëpërfshirje në gjuhën e saj juridike dhe në rastin konkret kërkohet që 28 deputetët të opozitës parlamentare, kanë firmosur, por unë mendoj se këta deputetë, s’kanë ndërgjegjësim të saktë se për çfarë flitet më saktë për ndryshimet kushtetuese.

I bëj apel zotit Murrizi, se në 25 maj të vitit të kaluar kemi firmosur një dokument për ndryshimet zgjedhore, për një sistem të pastër kombëtar. Do doja që ta shihnit me realizëm, pasi kjo nisëm kushtetuese privon liritë dhe të drejtat”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...

I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku do të fillojë orët e para të punës si President i SHBA, me firmosjen e...

Çfarë duhet të dini mbi historinë e Ditës së Përurimit të presidentit amerikan

E para Ditë e Përurimit në detyrë e presidentit të Shteteve të Bashkuara, ishte 30 prilli i vitit 1789, gjatë betimit të presidentit Xhorxh...