E hënë, 6 Dhjetor, 2021
9.5 C
Tirana

Të dielën ndryshon ora, lajm i keq për gjumashët

Ditën e dielë do të ndryshojë ora, teksa akrepat shkojnë 60 minuta para. Konkretisht ora 2:00 do të shkojë 3:00 në datën 31 mars. Kjo do të thotë që duhet të flemë më pak dhe të zgjohemi më herët.

Për herë të parë, ndryshimi i orës është bërë gjatë luftës së parë botërore, në 1916, duke i dhënë mundësi energjisë në këtë mënyrë të kursejë çdo vit miliona euro.

Megjithatë, sot vijon të diskutohet nëse ndryshimi i orës është një praktikë e dobishme, apo jo.

Rusia e ka braktisur ndryshimin e orës që në 2014, kjo temë u diskutua gjerë vitin e kaluar në dyert e Parlamentit Evropian. Kjo pasi vendet e veriut, në muajt e verës të mbushura me diell deri në orët e vona, kanë kërkuar heqjen nëpërmjet sondazheve publike.

Mocioni nuk kaloi në Strasburg dhe ministrat europianë vendosën ta shtyjnë këtë çështje në 2021.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...