E diel, 22 Maj, 2022
20.5 C
Tirana

Talebanët ‘torturuan dhe masakruan’ burrat nga pakica Hazara

Talebanët kohët e fundit torturuan dhe “masakruan” disa anëtarë të pakicës Hazara në Afganistan, thotë Amnesty International.

Dëshmitarët kanë dhënë rrëfime tronditëse për vrasjet, të cilat ndodhën në fillim të korrikut në provincën Ghazni.

Që prej marrjes së kryeqytetit afgan Kabul të dielën, talebanët janë përpjekur të portretizojnë një imazh më të përmbajtur.

Por Amnesty tha se incidenti ishte një “tregues i tmerrshëm” i sundimit talebanë.

Komuniteti Hazara është grupi i tretë më i madh etnik i Afganistanit.

Ata kryesisht praktikojnë islamin shiit, dhe janë përballur me diskriminim dhe persekutim afatgjatë në Afganistanin dhe Pakistanin, kryesisht sunit.

Në raportin e botuar të enjten, Amnesty tha se nëntë burrat Hazara u vranë midis 4 dhe 6 korrikut në rrethin Malistan në provincën Ghazni lindore.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...