E diel, 31 Maj, 2020
13 C
Tirana

Takim për aeroportin e Vlorës? Edi Rama niset drejt Italisë

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

Kryeministri Edi Rama është nisur gjatë pasdites së sotme drejt Barit, në Itali. Mësohet se ditën e nesërme, ai do të marrë pjesë në forumin “Ekonomia Blu në Mesdhe, dhe Mundësia për Bashkëpunim” të organizuar nga Rajoni i Puglias në “Fiera del Levante”.

Sipas raportimeve, kryeministri është pritur në aeroportin e Barit nga Presidenti i Rajonit të Pulias Michele Emiliano i cili është një nga organizatorët e eventit. Rajoni i Pulias është gjithashtu aksioneri kryesor i kompanisë italiane që ka kërkuar të menaxhojë aeroportin e Vlorës.

Dy ditë më parë Corriere del Mezziogiorno raportoi se shoqëria italiane “Aeroporti di Puglia” kërkon të menaxhojë aeroportin e Vlorës.

Kërkesa për shprehjen e interesit është dërguar në Shqipëri. Një përgjigje paraprake mund të vijë të mërkurën e ardhshme nga Fiera del Levante në rast të një takimi me atë që ka të drejtë të japë dritën jeshile, kryeministrin Edi Rama” shkruan media italiane.

Lexo edhe :   “Kërkojmë respekt, mos na trajtoni si spital”, thirrjet e forta të Ministrit të Jashtëm italian

‘Aeroporti di Puglia’ menaxhon për momentin katër aeroporte në rajonin e Pulias në Itali. Pjesa më e madhe e aksioneve të saj zotërohet nga rajoni administrativ i Pulias (99.41%).

Rama prezantoi projektin e aeroportit të Vlorës dy ditë më parë dhe tha se oferatat për menaxhimin e tij janë duke u vlerësuar. Sipas Corriere del Mezziogiorno shoqëria italiane po përpiqet të ndërkombëtarizohet dhe për këtë arsye ka nënshkruar një kontratë me një grup bankash për një kredi deri në 65 milionë euro. Forumi ku Rama do të flasë nesër në orën 10:30 është një nga kryesorët e rajonit të Pulias për të promovuar bizneset e tyre.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ekzekutohet një 53-vjeçar në Laç

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në Laç. Raportohet se është ekzekutuar me armë zjarri një 53-vjeçar. “Balkanweb” shkruan se në sheshin para një...

Kopshtet s’do hapen me 1 Qershor, Bashkia e Shkodrës tregon arsyen

Kopshtet dhe çerdhet në qytetin e Shkodrës nuk do të hapen në datën 1, por me 5 Qershor. Bashkia Shkodër njofton se ka zhvilluar procedurën...

Rudina Hajdari: Përse Basha do ta mbajë Ramën perandor

Pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, deputetja Rudina Hajdari theksoi se as Partia Demokratike nuk e ka mbështetur idenë e...

Ja kush është 28-vjeçari që mbeti i plagosur në Shijak

Së fundmi disa të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në Shijak, në zonën e stadiumit. Policia raporton se në rrethana ende të paqarta ka...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...
WhatsApp KONTAKTO TT