E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Surprizon analisti Bushati, zbulon vendimet për të cilat mbështet Ramën

Analisti Andi Bushati njihet si kritik i kryeministrit Edi Rama, por sot në Open tha se për disa gjëra është dakord me kreun e qeverisë.

I pyetur se a e rrezikon Albin Kurti Kosovën duke pasur parasysh marrëdhëniet që ai ka më ndërkombëtarët, Bushati u shpreh: Mendoj që jo sepse besoj që ne duke mos qenë një shtet me ushtri të madhe e me arsenal të fortë ekonomik, kemi dinjitet si vlerë.

Mendoj që dinjiteti është një gjë e rëndësishme në politikë. Berati dha ca shtete si shembuj që i janë përkulur Amerikës. Unë po bëj të kundërtën dhe po e nis nga Shqipëria. Mendoni ta bënim këtë diskutim kur Robert Gelbard thoshte UÇK është organizatë terroriste dhe të ngrinim këtë frymën që do na shkrijnë se po i dalim kundër Amerikës.

Unë jam kritik i madh i Ramës ju e dini, por jam me Edi Ramën, në pikën kur i del një kaubojs rrugës, dhe nuk ndryshon politikën e Shqipërisë për Palestinën, dhe thotë jo, tradita e shtetit shqiptar është kjo.

Jam gjithashtu me Edi ramën kur i kërkon për hallin e vet më të madh shteti më i fortë i botës të fusi këtu armët kimike, dhe ai nuk pranon dhe nuk paguan as koston për këtë. Pra nuk kemi pse rendim për të qenë servilët e parë të SHBA-së në këtë glob.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...

Vendim i papritur/ Një tjetër konkurrent i “Për’puthen” lë emisionin

Pavarësisht shikueshmërisë dhe suksesit në "Për'puthen", konkurrentët të pakënaqur marrin vendime për të lënë emisionin. Emini nga Kosova, ka marrë vendimin e papritur për tu...