E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Studimi/ Njerëzit përpunojnë më shpejtë informacionin, nëse hanë akullore në mëngjes

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

Prindërit këshillojnë gjithmonë fëmijët që ta nisin ditën duke ngrënë diçka. Një orar i paracaktuar i vakteve, i respektuar çdo ditë përmirëson tretjen. Në të njëjtën kohë ka shumë ndikim në mbarëvajtjen e metabolizmit i cili përshpejtohet, duke ndihmuar në ushqyerjen në sasi më të vogël, në mënyrë që të mbani peshën nën kontroll.

Një studim ka dalë në konkluzionin se ngrënia e akullores në mëngjes, na bën më të zgjuar. Referuar studimit të realizuar në Japoni, njerëzit që hanë akullore në mëngjes, i përpunojnë informacionet më shpejtë dhe kanë një kohë më të shkurtër reagimi.

Një shkencëtar japonez ka vërtetuar tezën se një kupë akullore në mëngjes, mund të përshpejtojë të gjitha proceset e trurit. Eksperimenti i kryer nga Yoshihiko Koga, një profesor në Universitetin e Kyorin në Tokio, konsistonte në ngrënien e tre lugëve me akullore sapo zgjohesh nga gjumi.

Lexo edhe :   Sa i ngjashëm është Covid-19 me të ftohurën e zakonshme?

Njerëzit që morën pjesë në eksperiment, iu nënshtruan më pas një testi me ushtrime logjike. Profesor Koga zbuloi se njerëzit që kishin ngrënë akullore, ishin shumë më të shpejtë në përpunimin e informacionit sesa njerëzit që nuk kishin konsumuar asgjë në mëngjes.

Ai ka matur gjithashtu valët e trurit gjatë eksperimentit, dhe rezultoi se valët alfa përgjegjëse për përqendrimin dhe koordinimin e lëvizjeve, ishin rritur ndjeshëm tek njerëzit që kishin ngrënë akullore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vetëdeklarimi i pasurisë/ OFL ”troket” në Kukës, Berat dhe Dibër

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020. Në kuadër të zbatimit...

Vjosa Osmani do të shfuqizojë vendime të ish-presidentit Thaçi

Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani tha të mërkurën se do të shfuqizojë të gjitha dekretet e ish-presidentit të Kosovës, Hashim...

Vasili: Qeveria ka marrë masa të gabuara, nga 27 raste shkuam në 835

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi një takim online me disa mjekë lidhur me situatën e pandemisë në vend. Gjatë fjalës së tij, mjeku Petrit...

Nesër mot me diell, temperatura maksimale deri 19 gradë

Ditë e bukur me diell mbizotëroi në vend, por dhe me mjegull të mëngjesit përgjatë luginave. Ditën e enjte moti parashikohet i kthjellët me vranësira...

Kosovë, mbi 700 raste të reja me Covid-19

Në Kosovë situata epidemiologjike vazhdon të mos ketë ndryshime, pasi autoritetet regjistrojnë me qindra raste të të infektuarve në baza ditore. Të mërkurën Instituti Kombëtar...