E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Arkivolet me viktimat e COVID-19 në Turqi, ngarkohen në autobusë

Një skenë dramatike e fiksuar përmes pamjeve tregon sesi arkivolet me viktimat e COVID-19 në Turqi, ngarkohen në autobusë. Kjo është thuajse e ngjashme me atë se çfarë ndodhi në valën e parë të pandemisë në Itali, ku mjetet e ushtrisë ishin në radhë me arkivolet e viktimave.

Këto pamje të rënda që po bëjnë xhiron e rrjetit, janë filmuar nga një qytetar me celularin e tij. Mediat raportojnë se një autobus i është afruar disa çadrave në Stamboll, dhe më pas arkivole me trupa të pajetë nga COVID-19, ngarkohen në të.

Mediat vendase bëjnë me dije se fotot që po qarkullojnë në internet dhe janë bërë virale, i japin rastin Kryetarit të Komunës së Stambollit dhe kundërshtarit politik të Erdoganit, të flasë në lidhje me gjendjen reale për rrjedhën e pandemisë së COVID-19, e cila deri më tani nuk është bërë publike.

Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, në deklaratën që bëri pas mbledhjes së Këshillit Shkencor, ku u diskutua situata aktuale e pandemisë, tha se do të publikohet çdo ditë edhe numri i rasteve asimptomatikë.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi të enjten në mbrëmje se 174 pacientë të tjerë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit nga koronavirusi i ri në Turqi, duke e çuar numrin total të vdekjeve në 13.014.

“Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara me koronavirus është rritur në 474.606, pasi 6.876 njerëz më shumë rezultuan pozitivë në testet e virusit”, theksoi Ministria.

Lexo edhe :   Detaje nga shpërthimi i fuqishëm në Madrid, raportohet për 2 viktima
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...