E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Skandali i pagave/ Dy avokatë padisin shtetin, kërkojnë dëmshpërblim

Pak ditë më parë ndodhi skandali i publikimit të dhënave të qytetarëve për pagat dhe targat e makinave.

Nisur nga këto zhvillime, avokati Kujtim Cakrani, së bashku me kolegun e tij Arjon Besimaj, ka dorëzuar një padi në gjykatën e Tiranës lidhur me skandalin e publikimit të pagave.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, avokati e ka konsideruar padinë si të nevojshme, për të vendosur drejtësi pas skandalit të publikuar. Ai sqaron me anë të një statusi se kjo është një padi, për të çuar në vend nderin dhe personalitetin si qytetarë në radhë të parë dhe si juristë.

Në padinë e dorëzuar përfshihet edhe Ministria e Financave, AKSHI dhe institucine të tjera. Avokatët kanë kërkuar shpërblimin e dëmit jopasuror të shkaktuar nga nxjerrja e të dhënave personale të pagave dhe numrave të kartës së identitetit.

“Të nderuar miq!

Bashkë me kolegun av. A.B sapo dorëzuam në gjykatë kërkesë padinë kundër Qeverisë Shqiptare, Ministrisë Financave, AKSHI etj, objekti së cilës është;

Shpërblimi dëmit jopasuror si pasoj e nxjerrjen e të dhënave personale, pagat ID.

Është një padi ku ndër të tjera çojmë në vend nderin dhe personalitetin tonë si qytetarë në radh të parë dhe si juristë që kuptojmë çfarë do të thotë të nxjerrësh në publik të dhënat personale”, shkruan Kujtim Cakrani në rrjetin social Facebook.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...

“20 vite korrupsion në krye të FSHF”, Prokuroria nis hetimet për Armand Dukën

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Hetimet kanë nisur, pas referimit të bërë nga Policia...