E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Parashikimet e Nostradamusit për 2022

Një pandemi globale e ka ndalur botën në shekullin e 21-të, dhe virusi nuk duket se ka plane për të ndaluar pasi shfaqen variante të reja. Kjo me të vërtetë na ka bërë të pyesim: Çfarë do të na rezervojë viti 2022 që do të nisë? Astrologët, numerologët dhe lexuesit e tarotit fillojnë të bëjnë parashikimet e tyre, por në fund të ditës, më i famshmi prej tyre i bëri gati 500 vjet më parë. Sigurisht që po flasim për Nostradamusin.

Filozofi, astronomi dhe astrologu francez, i njohur gjithashtu si Michel de Nôtre-Dame, është i njohur gjerësisht për parashikimet e sakta që shkroi në librin e tij “Les Proféties”, një përmbledhje e botuar në 1555.

Cilat janë profecitë e Nostradamusit për vitin 2022?

Parashikimet e Nostradamusit janë shpesh të gjera dhe të përgjithshme; kjo është arsyeja pse është thelbësore t’i drejtoheni interpretuesve të tij për të pasur një ide më të sigurt për atë që ju propozoni, veçanërisht për faktin se ata nuk japin të dhëna për datat e sakta në të cilat do të ndodhin ngjarjet që ai vizualizon. Këto janë profecitë e tij për vitin e ardhshëm 2022, sipas ekspertëve.

Vdekja e një lideri politik

“Vdekja e papritur e personazhit të parë, ai do të ndryshohet dhe ata do të vendosin një tjetër në mbretërinë e tij”.

Për disa, kjo sinjalizon zhdukjen fizike të një anëtari të rëndësishëm të komunitetit politik ndërkombëtar. Disa spekulojnë, mund të jetë Kim Jong-Un, lideri i Koresë së Veriut; për të tjerët, Mbretëresha Elizabeth e Britanisë së Madhe; së fundi, të tjerë sugjerojnë se bëhet fjalë për Joe Biden, president aktual i Shteteve të Bashkuara.

Efektet dramatike të ndryshimeve klimatike

“Si dielli, koka do të vulosë detin e shndritshëm, peshku i gjallë i Detit të Zi gati do të vlojë”.

Në këtë kuptim, Nostradamus vizualizoi një stuhi diellore me përmasa të papara, shkrirjen e poleve dhe ngritjen e nivelit të detit. Përveç kësaj, ai parashikoi tërmete, përmbytje dhe thatësira të mëdha.

Inflacioni dhe uria

Ndërsa inflacioni i Shteteve të Bashkuara është në nivelin më të lartë në katër dekada, ai na paralajmëron se kjo do të krijojë trazira të mëdha dhe ndoshta do t’i bëjë njerëzit të kthehen kundër njëri-tjetrit për përfitime. Dhe megjithëse lë të kuptohet për kanibalizëm, është më shumë një gjë metaforike… shpresojmë.

Ndërsa teknologjia vazhdon të përparojë, shqetësimet për inteligjencën artificiale rriten. Ndërsa më shumë AI fillojnë të fitojnë “ndërgjegje”, profecitë na paralajmërojnë që njëri prej tyre të bëhet i vetëdijshëm dhe ndoshta të marrë kontrollin mbi sistemet tona. Në një botë ku gjithçka është e lidhur me internetin, ne duhet të jemi të lodhur.

Rënia e Bashkimit Evropian

Ata që i janë përkushtuar interpretimit të shkrimeve të profetit francez, sigurojnë se ai i referohet Bashkimit Evropian dhe pret shkatërrimin e tij, diçka që mund të kishte nisur me Brexit dhe do të përfundonte këtë vit me shpërbërjen e këtij komuniteti politik.

Burimi i lajmit: MARCA. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...