Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

“S’ka amnisti”, Manja: Brenda muajit mbyllet burgu i Zaharisë

Burgu i Zaharisë, i konsideruar si një prej burgjeve me kushtet më të këqija në Shqipëri, do të mbyllet. Lajmin e bëri të ditur Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja.

Ai ka sqaruar se të dënuarit e Zaharisë, do të zhvendosën në dy nga sektorët e burgut të Shënkollit deri në ndërtimin e një spitali specifik për të dënuarit me probleme mendore.

Burgu i Zaharisë priste të dënuar me probleme të shëndetit mendor, dhe konsiderohej si një kamp përqendrimi për shkak të kushteve të tmerrshme.

Ministri konfirmoi se këtë fundvit, nuk do të ketë amnisti. Prej vitesh organizmat ndërkombëtare kanë kritikuar ashpër Shqipërinë, për situatën në burgun e Zaharisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nga gjoba tek dënimi me burg/Finalja e Conference League, “blindohet” Tirana

Policia e Shtetit ka hartuar një plan masash, për të garantuar finalen e "Conference League" që do të mbahet në Tiranë. Masat u njoftuan...

Suedia nënshkruan aplikimin për anëtarësimin në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, nënshkroi të martën në mëngjes një aplikim që deklaronte se vendi dëshiron të anëtarësohet në NATO. Lëvizja shënon...

Turqia e prerë, s’do të miratojë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se nuk do ta miratonte anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, nëse ato sanksionojnë...

Energjia, 37 për qind e faturave nuk u paguan në kohë nga konsumatorët

Të paktën 37 për qind e faturave të energjisë nuk janë paguar në kohë nga konsumatorët, dhe nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së...

Kushi me përfaqësues të Bankës Botërore/Digjitalizimi siguron sistem të qëndrueshëm arsimor

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, priti në një takim përfaqësuesit e Bankës Botërore në Shqipëri, z. Emanuel Salinas dhe z. Nalin Jena,...