E shtunë, 31 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

Siria e goditur nga lufta, Bashar al-Assad betohet për mandatin e 4-ët

Presidenti sirian Bashar al-Assad ka bërë betimin për një mandat të katërt shtatë-vjeçar në vendin e shkatërruar nga lufta, pasi fitoi më shumë se 95.1 përqind të votave në zgjedhjet presidenciale. Zgjedhjet e 26 majit u konsideruan nga kundërshtarët e al-Asadit dhe vendet perëndimore si të paligjshme.

Ceremonia e betimit të së shtunës u mbajt në pallatin presidencial në Damask dhe morën pjesë më shumë se 600 njerëz, përfshirë klerikë, anëtarë të parlamentit, figura politike dhe oficerë të ushtrisë, shkruan Al Jazeera.

Zgjedhjet “kanë provuar forcën e legjitimitetit popullor që njerëzit i kanë dhënë shtetit. Ata “kanë diskredituar deklaratat e zyrtarëve perëndimorë mbi legjitimitetin e shtetit, kushtetutës dhe atdheut”, tha al-Assad, 55, në fjalën e tij të inaugurimit.

Al-Assad mori pushtetin në vitin 2000 pas vdekjes së babait të tij, Hafez, i cili kishte marrë pushtetin në 1970 me një grusht shteti ushtarak.  Al-Assad fitoi 95.1 përqind të votave në zgjedhje, në të cilat zyrtarët thanë se pjesëmarrja ishte 78.6 përqind e rreth 18 milion votuesve të regjistruar. Nuk kishte vëzhgues të pavarur të votimit një ditor.

Konkurrenca ishte simbolike, me dy kandidatë pak të njohur që garuan kundër al-Asad. Në sondazhet e mëparshme në 2014, ai kishte fituar gati 89 përqind të votave.

Mandati i tij i ri fillon me vendin ende të shkatërruar nga 10 vjet luftë që vrau qindra mijëra dhe rrëshqiti më thellë në një krizë ekonomike të përkeqësuar. Pothuajse gjysma e popullsisë së Sirisë para luftës është zhvendosur ose jeton në vendet fqinje ose në Evropë si refugjatë. Lufta ka lënë dhjetëra mijëra të zhdukur dhe shkatërruar infrastrukturën e vendit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nxehet situata mes socialistëve/Koçi-Lames: Dikush duhet çuar në SPAK

Pak më herët, drejtori i përgjithshëm i Kadastrës, Artan Lame reagoi pas akuzave të deputetit të zgjedhur të Partisë Socialiste, Petro Koçi, se duart...

Izmir Smajlaj nuk kualifikohet për në finale

Izmir Smajlaj nuk u kualifikua dot për në finale në kërcim së gjati. Një tjetër sportist shqiptar largohet nga Olimpiada e Tokios, teksa është...

Përfundon aventura e Erkand Qerimaj, i 9-ti në renditjen e përgjithshme

Erkand Qerimaj ka dalë i 9-ti në renditjen e përgjithshme të peshëngritjes në Lojërat Olimpike “TOKIO 2020”. Peshëngritësi shqiptar garoi në kategorinë deri në...

Shqipëria nuk ka as të majtë e as të djathtë!

Nga: Enio Civici Zgjedhjet përfunduan. Qeveria është surprizë. Opozita u konsolidua në pozicionin e saj. Pandemia vazhdon, vaksinimi po ashtu. SPAK-u fatmirësisht po dëgjohet. Temperaturat...

FOTO/ Amal Clooney shtatzënë? Ja çfarë thotë çifti

Më herët u pretendua se George dhe Amal Clooney ishin në pritje të binjakëve. Por duket se këto kanë qenë në kuadrin e thashethemeve,...