E diel, 20 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Si mund të aplikoni online për të ndryshuar fjalëkalimin e deklarimit elektronik

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Nëse keni humbur apo nuk mbani mend fjalëkalimin e llogarisë e-filing, mund tё aplikoni online nё kohё reale pёr fjalёkalimin e ri.

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njoftoi se tashmё të gjithë tatimpaguesit dhe individët e regjistruar mund të pajisen online me fjalëkalimin e llogarisë së tyre të deklarimit elektronik.

Rivendosja e fjalëkalimit, është shërbimi më i ri online, i cili i shtohet listës së shërbimeve online të DPT-së, tashmë të konsoliduara prej vitesh. Ky shërbim përfitohet vetëm nga tatimpaguesit apo individët e regjistruar në portalin e-albania.

Tatimet theksojnë se shumë shpejt do të finalizohen edhe disa shërbime të reja, të cilat do të mundësohen online dhe do të thjeshtojnë edhe më shumë disa procedura të regjistrimit të subjekteve pranë Administratës Tatimore, apo të pajisjes së individëve me Certifikatë Rezidence.

Mënyra e aplikimit për t’u pajisur me fjalëkalim të ri për e-filing është shumë e thjeshtë, dhe sipas DPT mund të zgjidhni të përdorni një nga dy opsionet e log-imit.

Mënyra e parë: Rivendosje fjalëkalimi nëpërmjet e-filing

Hapi 1: Në e-filing, pra në menunë e-sherbime  www:tatime.gov.al, klikoni linkun e-Albania Login

 

Hapi 2: Pasi të keni klikuar linkun e mësipërm, do të ridrejtoheni në portalin e-albania. Vendosni kredencialet tuaja të llogarisë në e-Albania (NIPT/ID dhe Fjalëkalim), dhe klikoni butonin Hyr

 

Hapi 3:

Pas vendosjses së kredencialeve (NIPT dhe Fjalëkalim) do të dërgoheni automatikisht në llogarinë tuaj në e-Filing

 

Hapi 4:

Klikoni menunë me emërtimin Menaxhimi i Aksesit -> Ndrysho Fjalëkalimin

Hapi 5:

Pasi të keni klikuar menunë e mësipërme, do t’ju shfaqet forma përkatëse për ndryshimin e fjalëkalimit dhe do të keni mundësinë të kryeni ndryshimet

Mënyra e dytë: Rivendosje fjalëkalimi nëpërmjet e-filing

Hapi 1:  Vendosni kredencialet tuaja në e-Albania si qytetar/biznes (NIPT/ID dhe Fjalëkalim)

Hapi 2:  Zgjdihni shërbimin Rivendosje Fjalëkalimi për tatimpagues të regjistruar dhe klikoni butonin Përdor

Hapi 3: Pasi të keni klikuar butonin Përdor, rivendosni kredencialet tuaja në e-Albania (NIPT/ID dhe Fjalëkalim)

Hapi 4:

Më pas do të dërgoheni automatikisht në llogarinë tuaj në e-Filing dhe do t’ju shfaqet forma përkatëse për ndryshimin e fjalëkalimit ku do të keni mundësinë të kryeni ndryshimet

Shënim:

  1. Nëse tatimpaguesi/individi nuk është i regjistruar në sistemin e administratës tatimore e-Filing, logimi nuk do të jetë i mundur dhe një mesazh gabimi do të shfaqet në ndërfaqe: “Ju nuk jeni i regjistruar si tatimpagues. Ju lutem regjistrohuni më parë!”
  2. Nëse tatimpaguesi/individi nuk është i regjistruar në sistemin e-Albania, logimi dhe ndryshimi i fjalëkalimit nuk do të jetë i mundur dhe një mesazh gabimi do të shfaqet në e-Albania: “Identifikimi në portal nuk u krye. Ju lutemi vendosni saktë kodin e përdoruesit dhe fjalëkalimin, ose aktivizoni profilin tuaj duke klikuar në linkun e ardhur në email”/ Burimi: Monitor

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...