E enjte, 16 Shtator, 2021
32.5 C
Tirana

Shpiku “Copy-Paste”, ndërron jetë shkencëtari kompjuterik

Shkencëtari amerikan i kompjuterave Larry Tesler, i cili shpiku komandat “Copy- Paste”, ka ndërruar jetë në moshën 74-vjeçare.

Ai do të mbahet mend gjatë për risitë që solli vite më parë dhe që sot janë ndër më të praktikuarat.

Kujtojmë se ai po ashtu ka shpikur edhe opsionin “Find what-replace with” që të gjithë përdorim për të zëvendësuar “w” me “ë” ose “cc” me “ç”.

Tesler lindi në 24 Prill të vitit 1945 në Bronx, New York, dhe ka studiuar në Universitetin Stanford në Kaliforni. Ai ka punuar në Xerox PARC, Apple, Amazon dhe Yahoo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....