E mërkurë, 16 Qershor, 2021
25.5 C
Tirana

Vullkani kap në befasi turistët, tym, viktima dhe shumë të plagosur

Një tragjedi natyrore ka ndodhur në një nga ishujt e Zelandës së Re. Si pasojë e shpërthimit të një vullkani kanë mbetur të plagosur dhjetëra persona dhe një viktimë deri tani raportojnë autoritetet. Gjithashtu, shumë turistë në afërsi të vullkanit rezultojnë të humbur. Autoritetet bëjnë me dije se numri i viktimave pritet të rritet.

Sipas policisë vendase ka shpërthyer një nga vullkanet më aktiv të vendit, ai i Ishullit të Bardhë i njohur si “Whakaari”.

Vetëm disa momente para shpërthimit të vullkanit në Ishullin e Bardhë, disa turistë u panë duke ecur përreth kraterit të vullkanit.

Deri tani janë shpëtuar 23 njerëz dhe ende shumë rezultojnë të zhdukur. Retë e tymit dhe pluhuri ka rezultuar në ndërprerje të operacioneve të kërkimit për shkak të rrezikshmërisë.

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, tha se disa turistë ndodhen përreth ishullit dhe në të. Në mesin e tyre ka banorë të Zelandës, por edhe turistë të huaj.

Vullkani shpërtheu në orën 2 e 11 minuta të pasdites sipas kohës lokale, që në kohën evropiane i bie në orën 1 e 11 pas mesnatës, shkruan “BBC”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si Basha do jetë i pari që do e lëshojë Berishën

Nga: Ben Andoni Partia Demokratike ka mbaruar zgjedhjet duke vendosur për të tretën herë me radhë z. Basha në krye të saj. Në fakt, ai nuk...

Italia në panik/ Alarm për bombë pranë stadiumit ku do luhet kundër Zvicrës

Italia ndodhet në panik, pak orë para se përfaqësuesja të luajë ndeshjen e dytë të kampionatit europian përballë Zvicrës. Një alarm për bombë, ka...

SHBA i dhuron Shqipërisë, 1 milion dollarë pajisje mjekësore

Komanda europiane e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i ka dhuruar Shqipërisë 1 milion dollarë pajisje mjekësore kundër koronavirusit për spitalin Nënë Tereza në...

Putin: Biden është burrë shteti, shumë ndryshe nga Trump

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin e ka konsideruar burrë shteti homologun e tij amerikan, Joe Bideen. Në konferencën për mediat pas takimit me këtë të...

Euro prek nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë

Euro ra të mërkurën në nivelin e 122.85 lekëve, duke prekur nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë. Sipas kursit zyrtar të këmbimit...