E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Shoferët me veshje Krishlindjesh do të gjobiten me 5 mijë paund

Drejtuesit e mjeteve po paralajmërohen se mund të ndëshkohen me një gjobë prej 5 mijë paund, nëse veshin rroba dimërore ose ato të Krishtlindjeve. Duke iu referuar mediave të huaja, këto veshje shpërqendrojnë shoferët e tjerë dhe mund të konsiderohen si ‘ngarje e pakujdesshme’.

Ekspertët e automobilizmit në National Tires and Autocare u kanë kërkuar atyre që janë në rrugë këtë sezon festiv të jenë të vetëdijshëm për atë që kanë veshur, në rast se kjo i vë në telashe me ligjin.

Rregulli 97 i Kodit të Autostradave thotë se shoferët “duhet të sigurojnë që veshja dhe këpucët të mos ju pengojnë të përdorni kontrollet në asnjë mënyrë” – dhe nëse nuk e bëni këtë, mund të klasifikohet si ngarje pa kujdesin dhe vëmendjen e duhur.

Dhe shoferët paralajmërohen gjithashtu se zgjedhjet e veshjeve ose kostumet që shpërqendrojnë shoferët e tjerë – për shembull, një veshje babadimri ose veshje me xixëllim – mund të klasifikohen gjithashtu si ‘ngarje e pakujdesshme’ sipas Kodit të Autostradës.

Nëse veshja juaj konsiderohet si e pakujdesshme ose e pavëmendshme, mund të çojë në një gjobë të pakufizuar dhe/ose një skualifikim diskrecional dhe 3-9 pikë në licencën tuaj, raporton Manchester Evening News.

Michael Bourne, Drejtor i Marketingut të Grupit në National Tires and Autocare thotë: “Drejtimi me veshje që ndikojnë në aftësinë tuaj të drejtimit, mund të shkaktojë një aksident”.

Burimi i lajmit: walesonline. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...