E diel, 5 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

“Shkriu” Basha, shpall kandidaturën për kreun e PD-së

Kryetari aktual i Partisë Demokratike(por me funksione organizative të ngrira), Lulzim Basha ka zyrtarizuar kandidaturën e tij për të drejtuar këtë force politike në katër vitet e ardhshme.

Në përfundim të afatit të vendosur nga urdhri i Edmond Spahos dhe Edi Palokës për zhvillimin e zgjedhjeve, do të jenë pesë kandidatet që do të garojnë për kreun e PD-së, raporton Panorama.

I pari që zyrtarizoi kandidaturën ishte ish-kryetari i PD-së, Eduard Selami i cili deklaroi vendimin e marrë për të qenë pjesë e garës për PD , duke bërë edhe procesin e regjistrimit në garë.

Pas Selamit, një tjetër demokrat Astrit Sinanaj, anëtar i PD në qytetin e Fierit, njoftoi në faqen e tij në rrjetin social “Facebook” se do të garonte për PD-në. Ky ishte kandidati i trete zyrtar i regjistruar, si pjesë e garës për të marrë kreun e PD-së.

Kandidati i tretë zyrtar në garë është Erion Piciri, i cili dje njoftoi zyrtarisht se ka shpallur kandidaturën për kreun e PD-së dhe bashkë me këtë ka bërë edhe regjistrimin.

Po dje, demokrati Astrit Patozi deklaroi zyrtarisht me një dalje nga selia blu shpalljen e kandidaturës për kreun e PD-së dhe sfidoi haptazi kryedemokratin aktual, Lulzim Basha duke i thënë se është gati të përballet me të në një garë të barabartë.

Ish-nënkryetari numëroi edhe kushtet për Bashën dhe garën në PD, duke kërkuar njëherësh si domosdoshmëri shtyrjen e datës se caktuar për mbajtjen e zgjedhjeve.

Sipas vendimit të PD-së, zgjedhjet sipas parimit ‘një anëtar, një votë’ do të mbahen në 22 korrik.

Lexo edhe :   Paradokset politike të Berishës

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Omicron ‘godet’ kriptomonedhat, Bitcoin humbet 10 mijë dollarë në 24 orë

Çmimet e Bitcoin ranë ndjeshëm gjatë natës të së shtunës, duke rënë në nivelin më të ulët afër 43.000 dollarëve. Kriptovaluta më e spikatur...

Hoxha ka vdekur, por enverizmi është gjallë

Nga: Lorenc Vangjeli Një deputet socialist u dërgoi kolegëve të tij në parlament fotografinë e Enver Hoxhës. Të majtët u distancuan prej tij, kurse të...

Milaim Zeka: Donaldi nuk di të dojë, di vetëm të bëj s*ks (VIDEO)

Gazetari i njohur Milaim Zeka ka ndjekur me vemendje se çfarë ka ndodhur brenda shtëpisë së “Big Brother VIP”, e madje ka kritika ndaj Donaldit. Jo vetëm kaq,...

A do ta përfshijnë gjithë Evropën, bllokimet dimërore ndaj Covid-19?

Nga: Ido Vock Austria hyri në bllokim të plotë të hënën e 22 nëntorit, duke qenë vendi i parë në Evropën Perëndimore që rivendosi një mbyllje të madhe këtë dimër. Kjo masë erdhi disa javë...

Me çmontimin e Uzinës së Naftës në Ballsh, merr fund lufta kundër komunizmit

Nga: Mentor Kikia Rafineria e Naftës në Ballsh po çmontohet, po shitet për skrap. Po shkrihet. Nga privatizimi i parë, në 2008, prej “manjatit” të...