E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Shkolla e Magjistraturës, institucioni i parë që vë kusht vaksinën anti-Covid

Shkolla e Magjistraturës është institucioni i parë që vendos zyrtarisht vaksinimin si kusht për të gjithë studentët, apo kandidatët për magjistratë, që duan të jenë në auditoret në vitin e ardhshëm akademik. Shkolla e Magjistraturës ka nxjerrë një “urdhër” të fundit për të gjithë ata kandidatë, të cilët dëshirojnë që të studiojnë në vitin e ri akademik 2021-2022.

Në njoftimin zyrtar thuhet se çdo kandidat duhet që të depozitojë elektronikisht në sekretarinë mësimore, vërtetimin zyrtar, me qëllim që të jenë pjesëmarrës në trajnimin në auditor prej datës 4 tetor 2021 e në vijim.

“Njoftohen te gjithë kandidatet për magjistratë që studiojnë në Shkollën e Magjistraturës në vitin akademik 2021-2022, (viti i pare dhe viti i dyte i studimit), që për të siguruar mbarëvajtjen e programit të trajnimit fillestar përmes mësimit në auditor, te marrin masat e nevojshme për të kryer vaksinat anti-COVID.

Çdo kandidat te depozitoje elektronikisht në sekretarinë mësimore, vërtetimin zyrtar me qëllim që të jenë pjesëmarrës në trajnimin në auditor prej datës 4 tetor 2021 e në vijim. Ju kujtojmë qe muaji gusht është i hapur për vaksinimin e te gjitha grupmoshave mbi 18 vjeç”, thuhet në njoftimin e Shkollës së Magjistraturës.

Në 24 orët e fundit janë kryer 4.799 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, 274 qytetarë. Aktualisht janë 1.752 pacientë aktivë me Covid-19 në të gjithë vendin. Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 37 pacientë.

Burime zyrtare nga Ministria e Shëndëtësisë njoftojnë se janë shëruar 46 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130.549 që nga fillimi i epidemisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...