E diel, 22 Maj, 2022
23.5 C
Tirana

Shkolla e Magjistraturës, institucioni i parë që vë kusht vaksinën anti-Covid

Shkolla e Magjistraturës është institucioni i parë që vendos zyrtarisht vaksinimin si kusht për të gjithë studentët, apo kandidatët për magjistratë, që duan të jenë në auditoret në vitin e ardhshëm akademik. Shkolla e Magjistraturës ka nxjerrë një “urdhër” të fundit për të gjithë ata kandidatë, të cilët dëshirojnë që të studiojnë në vitin e ri akademik 2021-2022.

Në njoftimin zyrtar thuhet se çdo kandidat duhet që të depozitojë elektronikisht në sekretarinë mësimore, vërtetimin zyrtar, me qëllim që të jenë pjesëmarrës në trajnimin në auditor prej datës 4 tetor 2021 e në vijim.

“Njoftohen te gjithë kandidatet për magjistratë që studiojnë në Shkollën e Magjistraturës në vitin akademik 2021-2022, (viti i pare dhe viti i dyte i studimit), që për të siguruar mbarëvajtjen e programit të trajnimit fillestar përmes mësimit në auditor, te marrin masat e nevojshme për të kryer vaksinat anti-COVID.

Çdo kandidat te depozitoje elektronikisht në sekretarinë mësimore, vërtetimin zyrtar me qëllim që të jenë pjesëmarrës në trajnimin në auditor prej datës 4 tetor 2021 e në vijim. Ju kujtojmë qe muaji gusht është i hapur për vaksinimin e te gjitha grupmoshave mbi 18 vjeç”, thuhet në njoftimin e Shkollës së Magjistraturës.

Në 24 orët e fundit janë kryer 4.799 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, 274 qytetarë. Aktualisht janë 1.752 pacientë aktivë me Covid-19 në të gjithë vendin. Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 37 pacientë.

Burime zyrtare nga Ministria e Shëndëtësisë njoftojnë se janë shëruar 46 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130.549 që nga fillimi i epidemisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...