E enjte, 28 Maj, 2020
21 C
Tirana

Deklarata e Ramës në praninë e Vuçiç: Kush flet për Shqipëri të Madhe, të heshtë

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

“Duam zgjedhje!”, Albin Kurti përshëndet protestuesit nga ballkoni

Protestuesit u mblodhën sot në shesh të Prishtinës, për të kërkuar zgjedhje të reja. Lidhur me këtë gjest, kryeministri në detyrë Albin Kurti, ka...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

Në konferencën e përbashkët për mediat në kuadër të “Shengenit Ballkanik”, kryeministri Edi Rama kërkoi hapjen e kufirit me Kosovën, sikurse në të gjithë Ballkanin Perëndimor.

Ndërsa kritikoi ata që e quajnë këtë projekt një “mini-shengen”, duke u shprehur përmes ironisë se vet është 198 cm i gjatë.

“Qytetarët kanë kaq vite që heqin të zitë e ullirit në kufirin mes Kosovës dhe Shqipërisë, me mallra që presin me orë dhe ditë. Do donim që njësoj si  në të gjithë Ballkanin Perëndimor që dhe mes Shqipërisë dhe Kosovës të hapej kufiri. Heqja e kufirit nuk është një “minishengen”. Mini-shengen nuk e di kush e gjeti, mua nuk më konvenon. Duke qenë 198 cm, nuk jam ndjerë kurrë pjesë e një mini.

Janë miliarda euro që rajoni i humb nga ky lloj barikadimi (kufiri), që i ka dalë koha dhe funksioni. Kufiri mes Shqipërisë dhe Kosovës njësoj si të tjerët të zhduket. Kjo ka dakordësinë edhe të palëve të tjera përfshirë edhe Serbinë”, deklaroi Rama.

Lexo edhe :   “Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Po ashtu, në prani të presidentit serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, Rama theksoi se ata që mendojnë për krijimin e ‘Shqipërisë së Madhe’ apo dhe Jugosllavisë së re, sipas tij, bëjnë mirë të heshtin.

“Kush flet për Jugosllavi mbase ka jetuar shumë gjatë sepse unë nuk kam jetuar dhe nuk kam asnjë kujtim. Kush flet për një Shqipëri të Madhe duhet të heshtë. Nuk ka mundësi që unë të jem edhe mini-jugosllav edhe shqiptaromadh, jam një qytetar europian”, shtoi kreu i qeverisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më çmendet! Jam me fëmijë mo burrë”, policia shoqëron me dhunë qytetarin që po merrte krep

Roland Dhimogjini ka një biznes kreperi pranë sheshit Wilson në Tiranë. Ai tregon, se në datën 12 Maj, rreth orës 21:00, kanë mësyrë forcat...

Vatra në QSUT, Pipero tregon çfarë nuk shkoi mirë mes bluzave të bardha

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero mbrëmjen e sotme në një intervistë televizive foli për vatrën e re të koronavirusit në QSUT. Pipero theksoi se ka pasur...

“S’do ketë festa nate”, zbulohen rregullat se si do bëjmë plazh

Sivjet plazhi nuk do të jetë si më parë, si pasojë e masave drastike ndaj koronavirusit. Drejtoresha e Mjedisit dhe Turizmit, Rovena Moçka, tha...

Pronari i biznesit ‘falenderon’ Ramën për falimentimin

Bizneset çdo ditë e më shumë po ankohen pas krizës së koronavirusit. Pak ditë më parë, një biznes u tall me liderët në vend,...

Nga larja e duarve tek përdorimi i tualeteve, Boris Johnson këshillon qytetarët

Kryeministri britanik Boris Johnson ditën e sotme njohu qytetarët me masat e reja të lehtësimit. Ai nuk ngurroi që t’i këshillonte ata rreth larjes së...
WhatsApp KONTAKTO TT