E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Shembja e ndërtesës në Florida, shkon në 16 numri i viktimave

Autoritetet në Florida, njoftuan se janë gjetur edhe 4 trupa të pajetë në rrënjoat e ndërtesës 12-katëshe, të shembur pjesërisht javën e kaluar. Tashmë, janë konfirmuar 16 viktima nga kjo ngjarje e rëndë, ndërsa numri i të pagjeturve është 147.

Ndihmës shefi i zjarrëfikësave në qarkun Majami-Dejd, Raide Jadallah u tha të afërmëve të familjeve, se ekipet e shpëtimit gjetën trupat të martën në mbrëmje, shkruan NBC News.

Prokurorja e shtetit të Floridës, Katherine Fernandez Rundle tha se ajo do të ndjekë hetimet për të shqyrtuar faktorët dhe arsyet që çuan në rrëzimin e pjesshëm të ndërtesës.

“Unë kam në plan të kërkoj një hetim të hollësishëm për të mbrojtur banorët tanë. Do të kërkoj hetim shkencor, publik ose hetime të mundshme penale,” tha ajo.

Presidenti Joe Biden dhe zonja e parë Jill Biden do të vizitojnë zonën ditën e enjte, njoftoi Shtëpia e Bardhë të Martën. Më shumë se 200 persona janë duke punuar në për të gjetur të mbijetuar nën rrënoja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...