E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Shefja e Epidemiologjisë, Tomini: Presim rritje të rasteve me Covid

Vala e dytë e Covid-19 ka prekur edhe Shqipërinë, ku në 24 orët e fundit u regjistruan 321 raste të reja dhe 9 viktima.

Shefja e Epidemiologjisë në ISHP, Eugena Tomini, Tomini ka paralJmëruar rritje të rasteve me Covid në ditët në vijim.

Sipas Tominit, sa më shumë të testohen personat që kanë pasur kontakte me personat e infektuar, aq më shumë rritet zbulueshmëria.

”Presim tendecë në rritje të infeksioneve respiratore. 4 deri në 6 javë presim të kemi të njëjtat vlera si tani, 300 raste në ditë mesatarja javore. Me një hetim të zgjeruar kapen më shumë raste dhe ndjekja e kontakteve bëhet më e gjerë’’, tha Tomini në ‘Syri TV’.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...