E diel, 29 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

SHBA padit 6 agjentë rusë për sulm ndërkombëtar kibernetik

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Prokurorët amerikanë kanë ngritur padi ndaj gjashtë oficerëve rusë të zbulimit ushtarak në lidhje me një fushatë ndërkombëtare sulmi kibernetik në qendër të së cilës kanë qenë zgjedhjet presidenciale franceze në 2017-ën dhe Lojërat Olimpike Dimërore të 2018-ës në Korenë e Jugut, mes disa objektivash të tjerë.

Fushata kibernetike përfaqësonte “serinë më çorientuese dhe me shkatërruese të sulmeve kompjuterike të kryer ndonjëherë nga një grup i vetëm”, tha John C. Demers, kreu i sektorit për Sigurinë Kombëtare në Departamentin e Drejtësisë.

Asnjë vend tjetër nuk e ka shndërruar në armë aftësitë e tij kibernetike me aq keqdashje apo papërgjegjshmëri sa Rusia, duke shkaktuar dëme të pashembullta për përparësi të vogla taktike si dhe për të kënaqur inatet“, tha zoti Demers në një konferencë për shtyp.

Gjashtë hakerat, të gjithë oficerë të shërbimit të zbulimit ushtarak rus të njohur si GRU, “u përfshinë në ndërhyrje kompjuterike dhe sulme që synonin të mbështesnin përpjekjet e qeverisë ruse për të minuar, për t’u hakmarrë apo destabilizuar objektiva në të gjithë botën“, tha Departamenti i Drejtësisë. Objektiv i sulmeve kibernetike ishin qeveria ukrainase dhe infrastruktura kritike e vendit, ndërmarrjet gjeorgjiane dhe subjekte qeveritare, zgjedhjet në Francë, një hetim rreth dyshimeve mbi helmimin nga Rusia të ish-agjentit rus Sergei Skripali në Britani si dhe Lojërat Olimpike Dimërore në PyeongChang, tha Departamenti i Drejtësisë.

Lexo edhe :   Rusia i dhuron Serbisë 11 tanke, Vuçiç: Do forcojmë edhe më shumë ushtrinë

Krahas kësaj hakerat duke përdorur programin dëmtues NotPetya, goditën spitalet dhe objektet mjekësore të sistemit Heritage Valley Health në Pensilvani, një filial i Korporatës FedEx si dhe një kompani farmaceutike amerikane, emri i të cilit nuk është bërë i ditur.

Departamenti i Drejtësisë ka paditur edhe më parë oficerë të GRU-së lidhur me hakerimin e postës elektronike të zyrtarëve të lartë demokratë gjatë zgjedhjeve presidenciale të 2016-s. Akuzat e fundit nuk ngrenë dyshime lidhur me ndërhyrje në zgjedhje nga ana e GRU-së.

Lexo edhe :   Rusia nxit Lukashenkon të vazhdojë reformën kushtetuese

Gjashtë të pandehurit u identifikuan si Yuriy Sergeyevich Andrienko, Sergej Vladimirovich Detistov, Pavel Valeryevich Frolov, Anatoliy Sergeyevich Kovalev, Artem Valeryevich Ochichenko dhe Petr Nikolayevich Pliskin. Ata përballen me akuza për konspiracion, pirateri kompjuterike, vjedhje identiteti në rrethana të rënduara dhe regjistrim i rremë./VOA/

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...