E enjte, 3 Dhjetor, 2020
12 C
Tirana

SHBA-ja inauguron Forcat e Hapësirës, mbrojtje nga kërcënimet aliene

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

SHBA-ja ka krijuar një forcë të re ushtarake. Fusha e saj e betejës do të jetë hapësira ndërplanetare dhe do të quhet Forca Amerikane e Hapësirës. Duke u treguar vizionar, presidenti Trump ka paraparë të ardhmen dhe kërcënimet që mund të rrjedhin prej saj.

Dje Trump ka miratuar zyrtarisht financimin e kësaj force të re ushtarake, e cila do të përqendrohet në hapësirë. Shërbimi i ri ushtarak, i pari i këtij lloji në më shumë se 70 vjet, është nën komandën e Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara.

Në një bazë ushtarake afër Uashingtonit, presidenti Trump tha se hapësira është fushëbeteja më e re botërore e luftës.

“Në kohën e kërcënimeve të mëdha ndaj sigurisë tonë kombëtare, mbizotërimi amerikan në hapësirë është absolutisht jetik”, tha ai.

Lexo edhe :   Hetime të mundshme ndaj një skeme korrupsioni në Shtëpinë e Bardhë

“Ne jemi duke udhëhequr, por nuk jemi duke udhëhequr mjaftueshëm. Megjithatë, ne së shpejti do të udhëheqim bindshëm”, shtoi presidenti amerikan.

Ndarja e mjeteve financiare për këtë forcë u konfirmua të premten, kur kreu i Shtëpisë së Bardhë e nënshkroi buxhetin vjetor të ushtrisë amerikane, i cili për vitin e ardhshëm do të jetë 738 miliardë dollarë.

Për vitin e parë, për Forcat e Hapësirës do të ndahen vetëm 40 milionë dollarë. Detyrë e kësaj force do të jetë mbrojtja e qindra satelitëve amerikanë, të cilët shërbejnë për komunikim dhe mbikëqyrje, shkruan “BBC”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...

Toka nuk gjen qetësi/Një tjetër tërmet i fortë godet Turqinë

Turqia shtrihet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik. Mëngjesin e sotëm, Turqia është goditur nga një tërmet i fortë. Lëkundjet me magnitudë...

Bomba me telekomandë drejt Malit të Zi, kapen dy të rrezikshmit (VIDEO)

Në sajë të operacionit të koduar “Distanca”, janë vënë në pranga dy shtetas që tentuan të trafikonin drejt Malit e Zi dy bomba me...