E diel, 28 Nëntor, 2021
12.5 C
Tirana

Shaqiri shpëton Zvicrën nga humbja, ndeshja me Spanjën në kohë shtesë

Përfundon koha e rregullt e sfidës midis Zvicrës dhe Spanjës, ndeshje e zhvilluar në Shën Petërsburg për fazën çerekfinale të kampionatit evropian, ”Euro 2020”. 90 minutat nuk mjfatuan për të caktuar fituesin, ndaj të dyja ekipet do t’i drejtohen kohës shtesë, ndoshta edhe penalltive.

Spanjollët e mbyllën 45 minutëshin e parë në avantazh, pasi në minutën e 7-të të takimit, gjetën rrugën e rrjetës, falë autogolit të mbrojtësit zvicerian, Zakaria.

 

Jordi Alba mori një top nga këndi dhe e goditi me të majtën e tij, por Zakaria gaboi teksa topi u përplas në këmbën e tij, dhe më pas përfundoi në rrjetë.

Me fillimin e pjesës së dytë Zvicra ishte më kërkuese, teksa gjeti golin e barazimit me anë të lojtarit me orgjinë shqiptare Xherdan Shaqriri. Mesfushori shfrytëzoi me saktësi një asist nga Frojler në minutën e 68-të.

Në minutën e 77-të, Zvicra mbeti me 10 futbollistë, pasi Frojler kreu një ndërhyrje të gabuar, dhe u ndëshkua me karton të kuq.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...