E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Seanca e tretë e Kuvendit për koronavirusin, ja ndryshimet që u miratuan

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Gjatë seancës së sotme parlamentare janë miratuar gjithsej 11 akte ligjore, disa prej tyre në lidhje me koronavirusin.

Disa prej ndryshimeve të bëra në lidhje me situatën nga COVID-19 ishin ndryshimet në buxhetin 2020, falja e gjobave dhe rikthimi i lekëve apo patentave dhe automjeteve brenda 15 majit, inspektimi sanitar, si dhe marrëveshja e përbashkët Shqipëri-KE për kundërmasat mjekësore.

Kjo është seanca e tretë që Kuvendi ka mbajtur lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi.

PROJEKTLIGJET DHE AKTET NORMATIVE TË MIRATUARA

.Akti normativ nr. 14, date 11 prill “Për disa ndryshime dhe shtesa në aktin normativ nr. 3, datë
15.3.2020, të Këshillit të Ministrave, “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë
kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID -19”, të ndryshuar””. (pdf)
(Neni 78 dhe 101 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për
miratim)
Pyetje
Shprehet nismëtari.
Shprehet komisioni përgjegjës për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut.
Shprehet për dhënie mendimi Komisioni për Ekonominë dhe Financat
Relatore: Klotilda Bushka
Diskutime
(Shprehen grupet parlamentare.)
Koha e votimit.

 1. Akti normativ nr. 15, datë 15 prill 2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 88/2019, “Për buxhetin
  e vitit 2020”, të ndryshuar””. (pdf)
  (Neni 78 dhe 101 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për
  miratim)
  Pyetje
  Shprehet nismëtari
  Shprehet komisioni përgjegjës për Ekonominë dhe Financat
  Shprehet për dhënie mendimi komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e
  Njeriut
  Relator: Anastas Angjeli
  Diskutime
  (Shprehen grupet parlamentare)
  Koha e votimit
 2. Akt normativ nr. 16, datë 17.4.2020 “Për faljen e masave administrative me karakter ndëshkues
  të vendosura gjatë periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19″.
  (Neni 78 dhe 101 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për
  miratim)
  Pyetje
  Shprehet nismëtari.
  Shprehet komisioni përgjegjës për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut.
  Shprehet për dhënie mendimi Komisioni për Ekonominë dhe Financat
  Relatori: Jurgis Çyrbja
  Diskutime
  (Shprehen grupet parlamentare.)
  Koha e votimit
 3. Projektligji “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10.448, datë 14.7.2011, “Për lejet e mjedisit”, të
  ndryshuar””.
  (Neni 78 – Kushtetutë dhe nenet 55 dhe 73-77 Rregullore, shumicë e thjeshtë votash për miratim)
  Pyetje
  Shprehet nismëtari
  Shprehet komisioni përgjegjës për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin
  Relator: Besnik Baraj
  Diskutime
  (Shprehen grupet parlamentare.)
  Koha e votimit (në parim, nen për nen, në tërësi)
 4. Projektligji “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10.431, datë 9.6.2011, “Për mbrojtjen e mjedisit”, të
  ndryshuar””.
  (Neni 78 – Kushtetutë dhe nenet 55 dhe 73-77 Rregullore, shumicë e thjeshtë votash për miratim)
  Pyetje
  Shprehet nismëtari
  Shprehet komisioni përgjegjës për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin
  Relator: Besnik Baraj
  Diskutime
  (Shprehen grupet parlamentare.)
  Koha e votimit (në parim, nen për nen, në tërësi)
 5. Projektligji “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 7643, datë 2.12.1992, “Për inspektimin sanitar”, të ndryshuar””.
  (Neni 78 – Kushtetutë dhe nenet 55 dhe 73-77 Rregullore, shumicë e thjeshtë votash për miratim)
  Pyetje
  Shprehet nismëtari
  Shprehet komisioni përgjegjës për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë
  Relator: Ilirian Pendavinji
  Diskutime
  (Shprehen grupet parlamentare.)
  Koha e votimit (në parim, nen për nen, në tërësi)
 6. Projektligji “Për shërbimet e pagesave”.
  (Neni 78 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për miratim)
  Pyetje

Shprehet nismëtari
Shprehet komisioni përgjegjës për Ekonominë dhe Financat
3
Shprehet për dhënie mendimi komisioni për Integrimin Europian
Shprehet për dhënie mendimi komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e
Njeriut
Relatore: Senida Mesi
Diskutime
(Shprehen grupet parlamentare.)
Koha e votimit në parim, nen për nen dhe në tërësi.

 1. Projektligji “Për sipërmarrjet e investimeve kolektive”.
  (Neni 78 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për miratim)
  Pyetje
  Shprehet nismëtari.
  Shprehet komisioni përgjegjës për Ekonominë dhe Financat
  Shprehet për dhënie mendimi komisioni për Integrimin Europian
  Shprehet për dhënie mendimi komisioni për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin
  Relatore: Milva Ekonomi
  Diskutime
  (Shprehen grupet parlamentare.)
  Koha e votimit në parim, nen/nen, në tërësi.
 2. Projektligji “Për pyjet”.
  (Neni 78 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për miratim)
  Pyetje
  Shprehet nismëtari.
  Shprehet komisioni përgjegjës për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin
  Shprehet për dhënie mendimi komisioni për Integrimin Europian
  Relator: Ardit Konomi
  Diskutime
  (Shprehen grupet parlamentare.)
  Koha e votimit në parim, nen/nen, në tërësi.
  12. Projektligji “Për miratimin e shtesës së kontratës së koncesionit të formës “BOT” (ndërtim,
  shfrytëzim dhe transferim) të një porti të llojit MBM në Porto – Romano, Durrës, miratuar me
  ligjin nr. 104/2015, ndërmjet Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë dhe shoqërisë
  koncesionare “Porti MBM (Multy Buoy Mooring)”, të ndryshuar”. (pdf)
  (Neni 78 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për miratim)
  Pyetje
  Shprehet nismëtari.
  Shprehet komisioni përgjegjës për Ekonominë dhe Financat
  Shprehet për dhënie mendimi komisioni për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin
  Relator: Rolant Xhelilaj
  Diskutime
  (Shprehen grupet parlamentare.)
  Koha e votimit në parim, nen/nen, në tërësi.
 3. Projektligji “Për ratifikimin e marrëveshjes së huas, ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe
  Bankës Ndërkombëtare për Rindërtim dhe Zhvillim, për politikën për zhvillim për aksesin e
  barabartë gjinor në mundësitë ekonomike”. (pdf)
  4
  (Neni 121 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë absolute votash për miratim)
  Pyetje
  Shprehet nismëtari.
  Shprehet komisioni përgjegjës për Ekonominë dhe Financat
  Shprehet për dhënie mendimi komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut
  Shprehet për dhënie mendimi komisioni për Politikën e Jashtme
  Shprehet për dhënie mendimi komisioni për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë
  Relatore: Senida Mesi
  Diskutime
  (Shprehen grupet parlamentare.)
  Koha e votimit në parim, nen/nen, në tërësi.
 4. Projektligji “Për ratifikimin e marrëveshjes së përbashkët të prokurimit, ndërmjet Republikë së Shqipërisë, Komisionit Evropian dhe vendeve anëtare të Bashkimit Evropian për të prokuruar kundërmasat mjekësore””.
  (Neni 121 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë absolute votash për miratim)
  Pyetje
  Shprehet nismëtari.
  Shprehet komisioni përgjegjës për Ekonominë dhe Financat
  Shprehet për dhënie mendimi komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e
  Njeriut
  Shprehet për dhënie mendimi komisioni për Politikën e Jashtme
  Shprehet për dhënie mendimi komisioni për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë
  Shprehet për dhënie mendimi komisioni për Integrimin Europian
  Relatore: Antoneta Dhima
  Diskutime
  (Shprehen grupet parlamentare.)
  Koha e votimit në parim, nen/nen, në tërësi.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tiranë/Dyshonte se ishte infektuar me Covid-19, 57-vjeçari pret damarët

Një 57-vjeçar ka tentuar të vrasë veten në banesën e tij, pasi dyshonte ishte prekur me koronavirus. Ky rast ka ndodhur mbrëmjen e djeshme, në...

Singapori miraton “pulat e laboratorit”

Singapori ka dhënë miratimin ligjor për “mishin e pastër” që nuk vjen nga kafshët e therura. Vendimi është në të njëjtën vijë mendimi me...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Gdhendi shtatoren e Adem Jasharit, ‘artisti’: Jam berber, skulpturën e kam hobi

Autori i shtatores së shumëpërfolur të Adem Jasharit në Prizren, ka folur pas zhurmës së madhe mediatike dhe pakënaqësive që kanë shpërthyer në rrjet....