E hënë, 25 Maj, 2020
22 C
Tirana

S’do ta besoni/ Portofoli i kishte rënë në rrugë, personi që e gjen ia dorëzon pa asgjë në këmbim (foto)

Më të lexuarat

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

Letra / Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kujton kontratën Bashës

Në adresë të kryedemokratit Basha, Aleanca për Mbrotjen e Teatrit i ka dërguar sot një letër publike, ku i kujton marrëveshjen që ka nënshkruar...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Jo çdo kush që gjen një portofol me lekë e merr, dhe ikën i lumtur në shtëpi. Pasi ka edhe raste përjashtimore, ku portofolin t’ia dorëzosh pronarit. Një gjest për tu vlerësuar ka ndodhur nga një qytetar, i cili pasi ka gjetur portofolin në rrugë, ka menduar menjëherë t’ia japë të zotit, pa asgjë në këmbim.

Tim Cameron kishte humbur portofolin, teksa po ecte me biçikletë për në shtëpi. Ndonëse ai nuk kishte shumë informacione personale në portofol për t’u identifikuar, personi që e gjeti i dërgoi një mesazh bankës me të cilën ai ishte klient. Kryerja e veprimeve bankare në rrjet, shpesh u jep mundësinë përdoruesve që të dërgojnë një mesazh kur transferojnë para në një tjetër llogari.

Dhe, duke qenë se personi që gjeti portofolin pa të dhënat e Tim-it nga karta e kreditit që gjeti, ai pati mundësinë që t’i dërgonte një mesazh.

“[Kur e humba atë] mendova “e mallkuar, kjo do të ketë shumë punë për tu zgjidhur”, është shprehur Tim Cameron, kur kishte humbur portofolin.

“Unë nuk kam pasur shumë informacione identifikuese atje, kështu që ai ra në kontakt me mua përmes llogarisë time bankare. Mendova se Simon ishte një legjendë. Kur arrita në shtëpinë e tij thashë; ‘ti je një legjendë’, shtrëngova dorën, u ribashkova me portofolin tim dhe më pas i dhashë një shishe verë”.

Simon Byford po shkonte me biçikletë për në shtëpi, kur pa portofolin e z. Cameron në mes të rrugës. “Unë mendoj se është ajo që dikush do të bënte. Kishte të gjitha gjërat e tij në të, si leja e tij e qëndrimit dhe shumë gjëra që do të ishin të shtrenjta për t’i zëvendësuar. Nëse do të humbja portofolin në rrugë, do të dëshiroja që dikush të bënte të njëjtën gjë”.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Turistët vijnë të premten, por nuk ikin dot të dielën”, operatorët turistikë të shqetësuar

Ditën e djeshme kryeministri Edi Rama njoftoi hapjen e plazheve më datë 10 Qershor për të gjithë. Rama theksoi se më datën 1 Qershor plazhet...

“Ai kishte probleme të tjera”, partnerja zbulon pse futbollisti i dha fund jetës

Ish-sulmuesi 38-vjeçar Miljan Mrdakoviç, u gjet pa jetë në apartamentin e tij, teksa i kishte dhënë fund jetës me një plumb në kokë. Ish-futbollisti...

Veshi fustanin e gruas për “Tik Tok”, futbollisti ‘masakrohet’ nga fansat

Dikur Facebook-u dhe Instagram-i, e ndërsa tashmë “Tik Tok” është kthyer në një nga aplikacionet më të frekuentuara të momentit. Ky aplikacion po bën...

Koronavirusi/ Çfarë pritet të ndodhë të enjten në Kosovë

Autoritetet në Kosovë paralajmëruan të hënën lehtësime të reja të masave kufizuese që ishin vendosur për shkak të pandemisë së COVID-19. Ministri i Shëndetësisë në...

Roli i fundit i një artisti barbar

Nga Andi Bushati Një ditë maskat bien, ato nuk janë të përjetshme. Bashkë me shembjen e përdhunshme të Teatrit Kombëtar Edi Rama ka rrënuar edhe...
WhatsApp KONTAKTO TT