E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Sakrificat e zjarrfikësve vullnetarë të Australisë

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

“Ne po e bëjmë këtë sepse është pasion. Është vëllazëri”, thotë Daniel Knox.

Ai është një prej mijëra australianëve që kanë hequr dorë nga përditshmëria për të luftuar krizën me zjarre në Australi.

Për javë të tëra, 22-veçari ka qenë me telefon në dorë, për të shkuar kudo që i është kërkuar.

Ai është pjesë e Shërbimit të Zjarrit të Uellsit të Ri Jugor, që e cilëson veten si “organizata më e madhe në botë e zjarrfikësve vullnetarë”.

Të 70,000 anëtarët e saj janë të trajnuar dhe përveç disa zyrtarëve të lartë, tjerët nuk paguhen.

Knox i është bashkuar brigadës së tij lokale në jug të Sidnejt pesë vjet më parë, kur ka qenë 17-vjeçar.

Ai ka kaluar shumë kohë me një zyrtar të lartë, Andrew O’Dwyer, me të cilin ka diskutuar për futboll dhe fotografi.

“Ai më ka marrë në krahun e tij dhe më ka ndihmuar shumë. Ai më ka respektuar tejet shumë edhe kur kam bërë gabime, ai ka qenë vëllai im”, ka thënë ai për BBC-në.

Javën e kaluar, O’Dwyer dhe Geoffrey Keaton, zëvendës-kapiteni i Brigadës Horsley, janë nisur natën për të fikur një zjarr masiv.

Gjatë rrugës, automjeti i tyre është përplasur me një dru. Tre zjarrfikës kanë arritur të ikin ndonëse të plagosur, por O’Dwyer dhe Keaton, të dy baballarë të fëmijëve të vegjël, kanë vdekur.

Nga muaji shtator, afro 3,000 zjarrfikës kanë qenë jashtë Uellsit të Ri Jugor duke luftuar flakët, derisa nëntë prej tyre kanë humbur jetën.

Rreth 90 për qind e këtyre personave janë vullnetarë që nuk paguhen, ka thënë një organizatë e financuar nga qeveria, që drejton vullnetarët.

Zjarret e mëdha kanë djegur më shumë se 4 milionë hektarë tokë në Australi nga muaji shtator.

Tymi i madh, që ka ndikuar në cilësinë e ajrit për muaj të tërë ka rritur zemërimin publik, duke i bërë presion qeverisë që të bëjë më shumë për të luftuar klimën globale.

Thirrjet për dorëheqje të kryeministrit

Ndërkohë thirrjet për dorëheqje të kryeministri australian, Scott Morrison janë parë në të gjitha rrjetet sociale, pasi është kuptuar se ai ka qenë në pushim në Havai derisa shteti i tij është përballur me emergjencë nga zjarret.

Zotimet për emetim të karbonit

Në Australi, eksportuesen më të madhe të thëngjillit, politikat për klimën dhe energjinë kanë ndikuar në qeverisjen e këtij vendi për dekada, duke bërë bashkë si ligjvënësit liberalë ashtu edhe ata konservatorë.

Australia po ashtu është një nga emetueset më të mëdha të karbonit për kokë banori për shkak të termocentraleve me thëngjill.

Autoritetet janë zotuar për të ulur emetimet e karbonit për 26 për qind nga nivelet e vitit 2005 deri më 2030. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

‘S’jemi të pavarur dhe as të çliruar, 5 miliarderë na kanë marrë peng’

Politogolu dhe analisti Afrim Krasniqi, ndryshe nga atmosfera festive gjatë këtyre dy ditëve ka dalë me një gjykim ndryshe. Përmes një postimi në Twitter,...

Busti i Skënderbeut/Spahiu: Kanë ëndërruar që të jetë më i gjatë se Rama

Dje në Prizren u inaugurua shtatorja e bronztë e “Gjergj Kastriotit- Skënderbeu”. Në Ditën e Flamurit, ditëlindjen e komandantit “Adem Jashari”, dhe daljen e...

Grabitje në 60 sekonda/Minorenët bëjnë namin, policia merret me gjobat

Në kohën kur Policia e Shtetit ka dalë në terren e merret me personat të cilët nuk janë të pajisur me maskat anti-Covid, nga...

Mbrëmë u shfaq në emisionin e Luana Vjollcës, këngëtarja: Jam infektuar

Këngëtarja Manjola Nallbani ka rezultuar pozitive me koronavirus. Ajo ka qenë e ftuar mbrëmjen e djeshme në “Shiko kush luan”, por ka sqaruar se...

Rusja “përplas” në tokë burrin 240 kilogramë (FOTO-VIDEO)

Ndonjëherë përmasat trupore nuk kanë rëndësi, dhe këtë e ka dëshmuar shumë mirë një femër e cila ka hedhur në tokë burrin që peshon...