E enjte, 6 Gusht, 2020
19 C
Tirana

Rusia: Nuk jemi në bisedime me SHBA për pjesëmarrje në G7

Më të lexuarat

‘Bejruti qytet fantazmë’/Babai fsheh fëmijën poshtë tavolinës, prifti tmerrohet gjatë meshës

Pamje të rënda janë shpërndarë në media, duke demostruar momente prekëse sesi e përjetuan njerëzit shpërthimin në kryeqytetin libanez. Në një video të postuar...

Meta dekreton me shpallje 4 ligje të qeverisë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë. Me anë të një njoftimi, Presidenca bën me dije...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Shqipëria regjistron bilancin më të rëndë që nga shpërthimi i pandemisë

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

“Nuk e ka zakon malësori të tallet me vdekjen e dikujt”, qytetari bën ‘për një lek’ Berishën

Kreu i qeverisë Edi Rama, postoi disa vargje në rrjetet sociale, për të nderuar nënën e tij. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Ramën, që nuk...

Tragjedi në Bejrut/ Njerëz të gjakosur, gjithçka e shkatërruar. Trump: Mund të ketë qenë një sulm

Në një konferencë për media në Shtëpinë e Bardhë, presidenti amerikan Donald Trump, tha se shpërthimi masiv në Bejrut të Libanit mund të ketë...

Paralajmërimi i Bill Gates: Koronavirusi asgjë para krizës së re që po na afrohet

Filantropi i njohur, Bill Gates, ka paralajmëruar se kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, nuk është asgjë përpara asaj që po afron. Në një...

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

Guvernatori i Bejrutit shpërthen në lot, i krahason shpërthimet me ato në Hiroshima dhe Nagasaki

Të paktën 50 viktima dhe mijëra të lënduar janë raportuar deri më tani, si pasojë e shpërthimit të fuqishëm në portin e Bejrutit, në...

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov tha të shtunën se Moska nuk është në bisedime me Uashingtonin për rolin e saj të mundshëm në një takim të shtatë vendeve më të industrializuara, që pritet të mbahet këtë vit.

Ai nguli këmbë se edhe Kina duhet të jetë e përfshirë në takimin e nivelit të lartë.

Komentet e tij për agjencinë e lajmeve TASS bien ndesh me ato të ambasadorit amerikan në Rusi, John Sullivan, i cili i tha të premten televizionit RBC se Uashingtoni është “angazhuar pranë Ministrisë së Jashtme ruse dhe qeverive të tjera të G7-s për të parë nëse Rusia mund të luajë një rol të përshtatshëm për të në takimin e Shtatëshes”.

Presidenti i SHBA Donald Trump ka hedhur idenë e rikthimit të Rusisë në këtë grup, i cili përfshin ekonomitë më të zhvilluara të botës.

Rusia u përjashtua nga grupi pas aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë në vitin 2014.

Presidenti Trump tha muajin e kaluar se ishte “e logjikshme” që Presidenti Vladimir Putin të ftohej për t’iu ribashkuar Shtatëshes.

Rusia ishte pjesë e këtij grupi, i cili atëherë quhej G8, që nga viti 1997.

Lexo edhe :   Microsoft vijon bisedimet për blerje të TikTok-ut në SHBA

Vende të tjera të G7-ës, përfshirë Kanadanë dhe Francën, e kanë kundërshtuar kthimin e Rusisë.

Zëvendësministri Ryabkov tha se mungesa e Kinës nga një samit i zgjeruar i G7-ës do ta bënte të pamundur diskutimin e çështjeve ndërkombëtare.

“Ideja e këtij të ashtuquajturi G7 të zgjeruar ka të meta, sepse nuk është e qartë se si autorët e kësaj nisme planifikojnë ta trajtojnë faktorin kinez”, tha ai.

“Pa Kinën është thjesht e pamundur të diskutosh ndonjë çështje në botën moderne,” u shpreh zyrtari rus.

Në muajin maj, Presidenti Trump njoftoi se do ta shtynte takimin e G7-ës për në shtator ose më vonë, duke e zgjeruar listën e vendeve të ftuara, për të përfshirë aty Australinë, Rusinë, Korenë e Jugut dhe Indinë.

Lexo edhe :   Biden, ende në përpjekje për të zgjedhur kandidaten për nënpresidente

Australia e ka pranuar ftesën e SHBA për të marrë pjesë. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtarët amerikanë hedhin poshtë deklaratën e Trumpit për Bejrutin

Ekspertët besojnë se fishekzjarret dhe nitrati i amonit kanë nxitur shpërthimin që ka shkundur kryeqytetin libanez. Dje presidenti amerikan, Donald Trump, tha se gjeneralët...

Kjo është shenja më me fat e horoskopit për sot

DASHI Dita do të jetë pasive dhe nuk do të sjellë ndryshime. Përmirësoni situatën në shtëpi dhe bëni blerje të vogla. Frenoni dëshirat tuaja, pasi...

Vranësira dhe luhatje të temperaturave. Ja si do të jetë moti për sot

Alternime kthjellimesh dhe vranësirash të herë pas-hershme mbizotërojnë motin në vendin tonë gjatë paradites. Sipas MeteoAlb, mesdita sjellë zhvillim të vranësirave dhe shira të izoluar....

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

VIDEO/ Shërbëtorja mbron vogëlushen pas shpërthimit në Bejrut

Një video e re nga shpërthimi në Bejrut, tregon momentin kur një shërbëtore shpëton vajzën e vogël të familjes. Gruaja e cila po bën punët...