E martë, 27 Tetor, 2020
11 C
Tirana

Rrugë prej floriri? Si i komenton Rama akuzat për aksin Milot-Balldren

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Kryeministri Edi Rama ka komentuar akuzat e bëra nga opozita lidhur me segmentin rrugor Milot-Balldren, që sipas projektligjit të mbërritur në Kuvend do të kushtojë gati 260 milionë euro për 17.2 km.

Gjatë fjalës së tij në foltoren e Kuvendit, kryeministri iu përgjigj akuzave për korrupsion, teksa tha se ky aks rrugor do të jetë i standardit A evropian.

Fjala e Ramës:

Të dyja rrugët që do ndërtohen janë rrugë të standardit A. E vetmja rruga e tillë është një pjesë e Rrugës së Kombit.

Rruga Tiranë-Elbasan ka kushtuar trefish se është bërë copë-copë që në fillim.

Thonë se vjedhim me aksin Milot-Balldren. Duke qenë rrugë e standardit A do jetë një rrugë ku nuk do bashkëjetojnë automjetet me bagëtitë.

Do të jetë rrugë e standardit A europian. Nga ana tjetër do jetë një rrugë që nuk do pengojë banorët në të dyja anët, por nuk do i lejojë të hyjnë mes aksit kryesor, por do të thotë që ka dy rrugë paralele për ta, rrugë shërbimesh për të gjitha ata që jetojnë në anët e rrugëve. Në ato rrugë ka 13 mirëmbajtje, se vepra e vetme që meriton një farë respekti është Rruga e Kombit, po s’meriton të gjithë respektin së pari për faktin që kushtoi mbi 1 miliard dhe akoma s’ka mbaruar, së dyti nuk përmbush standardin A dhe së treti nuk është se garanton atë që ne u detyruam ta bëjmë me vendosjen e pagesës, mirëmbajtjen e vazhdueshme të saj. Ndërsa me këto kontrata kemi mirëmbajtje për 13 vjet, cdo gjë është në përgjegjësi të kompanive.

E fundit janë kompanitë që investojnë nga kapitali i tyre dhe shteti paguan vit pas viti. Si mund të diskutohet për kilometrat në këtë farë feje?

Marrim Orikum-Llogara, të gjithë e kanë parë vetë me sy rrugën se si edhe sot e kësaj dite cedon. Shko riparo, kthehu arno, kthehu vendos.

Ne duam të bëjmë rrugë evropiane, me standarde evropiane. Deri dje vinin nga Kosova dhe s’kishte as mbikalim, as nënkalim, po ktheheshin në rrethrrotullime me goma në mes.

Rruga Milot-Balldren ka dy tunele në atë pjesë. Është për të ardhur keq por ne për këtë jemi zgjedhur dhe do bëjmë ato që kemi thënë.

Nuk mbaj mend njëherë të vetme një punë që nuk është bërë tabelë shpifje e të akuzave ende pa filluar. Gjithmonë e njëjta gjë, vjedhje-vjedhje-vjedhje. Nuk di të gjej një punë që kanë bërë ata që shajnë e baltosin që meriton respekt pakushte. Bënë rrugë, bënë rrugë, bënë rrugë, ca rrugësh bënë? Bënë tendera!/ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...