E shtunë, 24 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Rruga “prej floriri”/ Kompania me kapital 4 mln €, kontratë për 52 mln

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

‘Deti’ në Hagë? Kolonel Pashaj: Të zgjidhej midis Shqipërisë dhe Greqisë

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që për çështjen e detit t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare. Por, për kolonelin Myslim Pashaj e mira do ishte që kjo...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

News24 zbulon shifrat galopante që kompania koncesionare ANK sh.p.k ka paraqitur në kontratë-marrëveshjen me qeverinë për ndërtimin e rrugës Milot-Balldren, e ashtuquajtur tashmë “rruga prej floriri”, ku sipas llogarive bazuar në kontratë 1 km do të kushtojë 15 mln euro. Kjo kompani e krijuar në vitin 2008 deklaron në dokumentacionin e paraqitur në Kuvend se do të financojë nga kapitali i saj 52 milionë euro.

Një shifër kjo e fryrë nëse do t’iu referohemi të dhënave të regjistruara në QKB nga kjo kompani e cila rezulton që të ketë një kapital vetëm 4 milionë euro. Lind pyetja; ku e ka gjetur këtë kapital financiar kjo kompani? Dyshimet mbi një skemë korrupsioni dhe pastrimi parash shtohen edhe më tej me burimet e financimit që ANK shpk i ka propozuar qeverisë për këtë projekt.

Koncesionari thotë se do të marrë një kredi bankare 70 milionë euro, duke përcaktuar edhe normën e interesit mbi të prej 5%. Por me një kapital prej vetëm 4 milionë eurosh të deklaruar në QKB, kush do të jetë garanti i saj për këtë kredi me një vlerë të tillë dhe interesa kaq të larta? A i ka dalë qeveria garante me marrëveshjen e bërë për këtë hua?

Ato që nuk argumentohen në këtë aktmarrëveshje të kompanisë ANK janë edhe shifrat e fryra që ajo deklaron si shpenzime për punimet që do të kryejë në një rrugë prej 17.2 kilometra që do të ndërtohet në një territor fushor dhe në gjurmën ekzistuese.

Ashtu sikurse e ka paraqitur edhe në tabelën e kostove të ndërtimit nga koncesionari për punimet që do të kryejë në rrugën ekzistuese nga mbikalimi i “Rrugës së Kombit” e deri në rrethrrotullimin e Lezhës, kompania llogarit dhe deklaron si shpenzime 41.5 milionë euro, një shifër kjo shumë e lartë. Po kështu kompania thotë se do të harxhojë 24.5 milionë euro për vetëm 4 kilometra rrugë të re nga nyja e qytetit të Lezhës deri në Balldren.

Pjesë e projektit janë edhe ndërtimi dhe rikonstruksioni i dy urave po ekzistuese Mat dhe Drin me një gjatësi që nuk i kalon as një kilometër për të cilat ANK llogarit se do të harxhojë 29 milionë euro. Me po të njëjtën shumë koncesionari pretendon të ndërtojë rrugën sekondare prej 9.5 kilomerash. Edhe vlera e llogaritur për ndërtimin e vetëm një seksioni të tunelit është paraqitur shumë e lartë, 17.5 milionë euro. Ndërsa për sinjalistikën rrugore kompania ka parashikuar të shpenzojë 5 milionë euro. I gjithë ndërtimi në total sipas ANK shpk llogaritet të kushtojë 140 milionë euro.

Shifrat janë rekord edhe në shpenzimet e mirëmbajtjes së rrugës Milot-Balldren. Koncesionari për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e rrugës ka një afat prej 13 vitesh. Kompania ka llogaritur që në 5 vitet e para të kryej punimet dhe vetëm pas një viti të ndërtimit të rrugës, ajo llogarit shpenzimet për mirëmbajtjen në 20 milionë euro. Por a mund të shpenzohen kaq shumë euro për mirëmbajtjen e një rruge që sapo është ndërtuar?

Sipas kompanisë totali i kostove për këtë projekt shkon në 161.5 milionë euro duke përfshirë ndërtimin prej 141,5 milionë euro dhe mirëmbajtjen 20 milionë euro. Duke i shtuar kësaj shume dhe normën e fitimit dhe interesat për 13 vitet e shlyerjes, kostoja e rrugës arrin ne 213,7 mln euro e cila bashkë me TVSH rrumbullakoset në 260 milionë euro./BW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan...

Papa Françesku pro martesave LGBT, përpjekje për të shmangur përçarjen e Kishës

Nga Simone Cosimi “Wired” Nga njëri kamp, ai më i zhurmshmi, nuk e kanë problem ta etiketojnë si Anti-Krishti. Aty afër ishte edhe paraardhësi i...

Dhënia e shtetësive, Presidenca-Ramës: Fake news i ndyrë

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar sërish ndaj akuzave të kryeministrit Rama, duke thënë se ka shpifur për kreun e shtetit,...

Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Italia pritet të shtrëngojë më shumë masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pas rritjes së shpejtë të numrit të rasteve javët e fundit. Sipas...

Danimarka kërkon test negativ të Covid-19 për punëtorët e huaj

Danimarka ka në plan të prezantojë një kërkesë që punëtorët e huaj të përkohshëm, të cilët vijnë nga vendet me norma të larta të...