Foto Galeri

Rrezikuan të mbyteshin, policia shpëton 15 pushues (foto)


               Publikuar në : 15:51 - 28/07/19 M. S

15 pushues të cilët rrezikuan të mbyteshin, janë shpëtuar nga ana e policisë. Uniformat blu bëjnë me dije se u është dhënë ndihma e parë  5 shtetasve nga Shkodra dhe Kosova, në grykëderdhjen e Vilunit në lagunën e Rrjollit, të cilët  rrezikuan mbytjen.

Po në të njëjtin vend u dha ndihma dhe 9 shtetasve çekë, të cilët kishin ngelur të izoluar, dhe në momentin që donin të kalonin grykëderdhjen e Vilunit, jeta e tyre u vu në rrezik. Edhe në Sarandë, Policia Kufitare ka shpëtuar një plazhist i cili u rrezikua të mbytej si pasojë e dallgëve të detit.

Deklarata e policisë

“Falë ndërhyrjes së shpejtë nga Policia Kufitare dhe FNSH, u është dhënë ndihma e parë  5 shtetasve nga Shkodra dhe Kosova në  grykëderdhjen e Vilunit në lagunën e Rrjollit, të cilët rrezikuan mbytjen. Pesë shtetasit u transportuan për në qëndrën spitalore, ku gjendja shendetësore e tyre është jashtë rrezikut për jetën.

Po në të njëjtin vend u dha ndihma dhe 9 shtetasve çekë të cilet kishin ngelur të izoluar dhe në momentin që donin të kalonin grykëderdhjen e Vilunit,  jeta e tyre u vu në rrezik.  Falë ndërhyrjes së Policisë  të 9 shtetasit kanë dalë në breg pa asnjë problem për jetën.

Njëkohësisht edhe  në Sarandë, Policia Kufitare ka shpëtuar një plazhist i cili u rrezikua të mbytej si pasojë e dallgëve të detit.

Policia e Shtetit, ju bën thirrje të gjithë pushuesve të tregojnë kujdes maksimal, pasi deti aktualisht është i trazuar dhe me dallgë të mëdha.

Policia e Shtetit sugjeron pushuesit dhe turistët që të shmangin lëvizjet me mjete lundrimi, si motorr uji apo varka deri në qetësimin e detit.

Policia Kufitare ka rritur patrullimin me mjetet e saj lundruese në det, dhe është angazhuar maksimalisht për t’i ardhur në ndihmë çdo pushuesi që i rrezikohet jeta në det.

Në ndihmë të Policisë Kufitare janë angazhuar maksimalisht edhe shërbimet e Policive Vendore, si dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë, me patrullim tokësor.

Për çdo rast nevoje për ndihmë telefononi në numrin pa pagesë 112, dhe shërbimet e Policisë do jenë menjëherë në ndihmën tuaj”.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT