E premte, 22 Janar, 2021
7 C
Tirana

Rikthehen protestat në Serbi, qindra njerëz përleshen me policinë jashtë parlamentit

Serbia është përfshirë sërish nga protesta të dhunshme, teksa qindra njerëz janë përleshur përsëri me policinë jashtë Parlamentit në Beograd.

Bëhet me dije se policia ka përdorur përdori gaz lotsjellës për të shtyrë prapa protestuesit, të cilët donin të hynin në ndërtesën e Parlamentit.

Këto protesta kanë nisur që prej datës 7 korrik, kur qeveria paralajmëroi rikthimin e orës policore. Pak ditë më pas, shtabi i krizave u tërhoq nga ky vendim.

Mirëpo këto protesta duket se janë kthyer në një lëvizje kundër qeverisë, për shkak të dhunës që policia ka ushtruar ndaj qytetarëve. Gjithashtu protestuesit kanë dalë kundër masës për ndalimin e tubimeve me më shumë se 10 persona, për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Përveç Beogradit, protesta janë regjistruar edhe në Novi Sad. Protestuesit mbanin një pankartë në duar me mbishkrimin “Kushdo që të rrah me një shkop, ti i jep një revolucion”.

Ndërkohë, raportohet se ka pasur protesta edhe në qytetet: Valjevo, Nish, Leskovac, Pirot dhe Vranje, ku deri më tani janë arrestuar 70  persona.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krizë totale, Liverpooli humbet ndaj modestëve të Anglisë

Liverpooli është në krizë totale! Ekipi i Jurgen Klopp u mposht në shtëpi nga modestët e Burnleyt me rezultatin 0-1 duke lënë 3 pikë...

Vrasja e Aleks Nikës, Balla: Predha u dëmtua qëllimisht me urdhër të Berishës

10 vite pas vrasjes së katër protestueve në vrasjen e 21 janari të vitit 2019, Policia e Tiranës ka kërkuar ditën e sotme rifillimin...

Gazetarët po rrezikohen nga gjuha e partive politike

Një sondazh i bërë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare nga RTV Dukagjini ka nxitur dy partitë politike, Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Partinë Demokratike...

Deputeti i PS: Isha 2 m larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë se kush e vrau

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka bërë një deklaratë të fortë, ku është shprehur se ka qenë shumë afër me Aleks Veizin në...

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...