E enjte, 28 Maj, 2020
21 C
Tirana

Rifillon gara për Kryeprokurorin e Përgjithshëm

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

“Duam zgjedhje!”, Albin Kurti përshëndet protestuesit nga ballkoni

Protestuesit u mblodhën sot në shesh të Prishtinës, për të kërkuar zgjedhje të reja. Lidhur me këtë gjest, kryeministri në detyrë Albin Kurti, ka...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

Gjykata e Apelit Administrativ ka rrëzuar sot padinë e kandidatit Lulzim Alushaj për skualifikimin e tij nga KLP në garën për Prokuror të Përgjithshëm. Padia e avokatit ishte dhe “pengu” që mbante të mbërthyer vijimin e garës për tre kandidatët e tjerë, Olsjan Cela, Fatjona Memçaj dhe Kryeprokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku.

Ngërçi i krijuar ishtë rezultat i shtyrjes për herë të dytë të vendimit të Gjykatës së Apelit Administrativ për shqyrtimin e ankimimit të avokatit Lulzim Alushaj. Avokati u skualifikua nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, me argumentimin se nuk plotësonte kushtin që të kishte 15 vjet përvojë pune si jurist i spikatur.

Më 25 shtator, KLP-ja shqyrtoi dosjet e plota të 4 kandidatëve në garë për Prokuror të Përgjithshëm, duke skualifikuar njërin prej tyre, konkretisht avokatin Lulzim Alushaj. Duke shqyrtuar dosjet sipas rendit alfabetik, Këshilli vendosi se dokumentacioni i paraqitur nga kandidatja Arta Marku i plotëson kushtet ligjore për të vazhduar garën më tej. Të njëjtin vendim mori edhe për kandidaten Fatjona Memçaj dhe Olsian Çelën, q[ i plotësojnë kushtet ligjore për të vazhduar garën më tej. Ndërsa për kandidatin Lulzim Alushaj u deklarua se nuk plotëson kushtin e pasjes 15 vjet përvojë pune si jurist i spikatur, që parashikohet ne nenin 148/ a pika 3 të Kushtetutës dhe ligjin 97/2016 “Për organizimin e funksionimin e Prokurorisë”.

KANDIDATËT

Kryeprokurorja e Përkohshme Arta Marku ka mbaruar studimet e larta dhe Magjistraturën në Universitetin e Tiranës. Pasi ka kryer stazhin për 2 vjet në Prokurorinë e Fierit, ka ushtruar funksionin si prokurore në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër për 15 vite. Për 7 vjet ka qenë drejtuese e Njësisë së Përbashkët Hetimore për Krimin Ekonomik dhe Korrupsionin në Prokurorinë e Rrethit Shkodër, si dhe zëvendësdrejtuese e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër. Fatjona Memçaj, aktualisht prokurore në Prokurorinë e Apelit Tiranë, në vitin 2003 mbante postin e prokurores së Rrethit në Tiranë. Në vitin 2007, Memçaj ka punuar si drejtoreshë e Koordinimit Ligjor në Presidencë, detyrë të cilën e ka mbajtur deri në fund të vitit 2012. Më pas, Memçaj është emëruar drejtore kabineti në Prokurorinë e Përgjithshme dhe prej vitit 2013 mban pozicionin e prokurores së Apelit në Tiranë. Gjithashtu, Memçaj është përfshirë edhe në mësimdhënie. Më herët, drejtues i Prokurorisë për Krime të Rënda dhe aktualisht prokuror të në këtë prokurori, Olsian Çela ishte kandidatura e parë e dorëzuar pranë KLP-së. Prokurori Olsian Çela ka punuar në Prokurorinë e Tiranës, pasi përfundoi Magjistraturën në vitet 1998-1999. Gjithashtu, ka kryer edhe një sërë trajnimesh e specializimesh brenda dhe jashtë Shqipërisë për hetimin e trafiqeve të paligjshme dhe krimit të organizuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Për ata që thonë se COVID-19 është teori konspirative”, Taulant Muka publikon të dhënat

Studiuesi Taulant Muka, njëherësh ish-zv.ministër i Arsimit, i cili në pak muaj denoncoi skandalet me plagjiatura si dhe një sërë problematikash, ka ngritur një...

Bëhet zyrtare, përcaktohet data e kthimit në fushë të Serie A

Serie A do të rinisë më 20 Qershor dhe tashmë është bërë zyrtare. Vendimi është marrë pasditen e sotme, pas një takimi mes përfaqësuesve të...

I tha ‘dhëmbë kalbur’, Dasara flet për sherrin e bujshëm me Noizyn

Gazetarja Dasara Karaiskaj ka folur për sherrin e bujshëm me reperin Noizy. Në një postim në Instagram, Noizy e quajti gazetaren Dasara Karaiskaj “dhëmbë...

Trump: Një moment historik shumë i trishtuar për SHBA

Presidenti Donald Trump i quajti të enjten vdekjet më të larta në botë nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara "një moment historik shumë të...

Prej muajsh e “gjunjëzuar” nga COVID-19, Spanja po ringrihet në “këmbë”

Spanja, prej muajsh ishte “gjunjëzuar” nga koronavirusi, mirëpo së fundmi, ajo fatmirësisht po ringrihet në “këmbë”. Autoritetet përkatëse raportojnë se gjatë 24 orëve të fundit,...
WhatsApp KONTAKTO TT